İşlem Rehberi

Biletara.com internet sitesinden otobüs bileti için şehirlerarası otobüs firmalarının seferlerini listeleyip, istediğiniz firmaya ait otobüs seferine bilet satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Otobüs Seferi Araması Nasıl Yapılır?

 1. www.biletara.com adresine giriniz.
 2. Aşağıda bulunan ekran, otobüs bileti için şehirlerarası otobüs firmalarının seferlerini sorgulayabileceğiniz ekrandır. Bu ekrana göre diğer adımlar 3. maddeden itibaren anlatılmaktadır.  Otobüs Sefer Sorgulama Ekranı

 3. Otobüs Bileti arama ekranında;

  • Kalkış Yeri: Otobüse binmek istediğiniz şehir/otogar.
  • Varış Yeri: Otobüsten inmek istediğiniz şehir/otogar.
  • Sefer Tarihi: Otobüsün bulunduğunuz şehirden hareket tarihini seçmeniz için gerekli alandır.
  • Bugün/Yarın: Otobüsün bulunduğunuz şehirden hareket tarihini kolayca o günün tarihini yada yarının tarihini seçmeniz için kullanılan alandır.
  • Bilet Ara: Tıklandığında otobüs seferlerini getirecek olan butondur.
 4. Otobüs seferleri sorgulama ekranındaki gerekli alanları doldurduktan sonra "Bilet Ara" butonuna basılır ve sefer seçme ekranına geçilir.Otobüs Seferi ve Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Otobüs seferi araması yaptıktan sonra gitmek istediğiniz lokasyona ait otobüs seferlerinin listelendiği ekran önünüze gelir. Sefer ayrıntılarında yetkili firma, sefer saati, fiyatı, otobüs özellikleri, güzergah listesi, yolculuk süresi bilgileri karşınıza çıkar. Buradan istediğiniz firmaya ve sefer saatine göre "Koltuk Seç" butonuna tıklanır ve seçim yapılır, otobüs koltukları alanı açılır.Otobüs Seferi Koltuk Seçimi

Otobüs koltuk planında boş(beyaz) olan koltuklardan istenilen seçilir, ardından önünüze cinsiyet seçim alanı açılır buradan seçtiğiniz koltukta seyahat edecek kişinin cinsiyetini seçilir. Dilerseniz seyahat etmek istediğiniz koltukları seçtikten sonra da bir kez cinsiyet seçimi yapabilirsiniz.

Otobüs Seferi Cinsiyet Seçimi

Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sizden istenilen Yolcu Bilgileri, İletişim Bilgileri Seyahat Sigortası, Ödeme Bilgileri alanları doldurularak " GÜVENLİ ÖDE" butonuna basılarak satın alma işlemi tamamlanır.Otobüs Seferi Bilet Sanın Alma Ekranı

Yukarıda Yolcu Bilgileri doldurma ekranında;

 • Ad Soyad: Yolcunun Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanındaki adı soyadı,
 • TC Kimlik No: Yolcunun Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızdaki kimlik numarası,
 • HES Kodu: Yolcunun HES(Hayat Eve Sığar) uygulamasından yada SMS ile aldığı kod,
 • Email: Yolcuya ait eposta hesabı,
 • Cep Telefonu: Yolcuya ait cep telefonu numarasının girilmesi gereken alanlardır.

Not: TC Kimlik No bilgisi tarafınıza e-fatura oluşturulabilmesi için gereklidir.

Yukarıdaki görselde Ödeme Bilgileri ekranında;

 • Kart Numarası: Kredi kartınızın üzerinde bulunan kart numarasıdır.
 • Son Kullanma Tarihi: Kredi kartınızın üzerinde bulunan son kullanma tarihidir.
 • Güvenlik Kodu (CVC): Kredi kartınızın arka tarafında bulunan üç haneli güvenlik kodu.
 • Güvenli Öde: Bilet fiyatının toplam tutarını yanında yazan ve tıkladığınızda 3D Secure ekranına giderek ödeme yapmanızı sağlayan buton.


Ödeme Nasıl Yapılır?

Sefer seçiminin ardından açılan Ödeme sayfasında Sefer Bilgileri kontrol edilir. Seçtiğiniz sefere ait firma, tarih/saat, güzergah, seçilen koltuk, cinsiyet, toplam ücret ve diğer detaylar belirtilir. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra aşağıdaki şekilde ödeme işlemi tamamlanabilir.

 • Banka / Kredi Kartı İle Ödeme: Kredi kartına ait ilgili kutucuklar kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz ile doldurulur, Hizmet Sözleşmesi okunur ve kabul edildiği beyan edilen "Hizmet Sözleşmesini Okudum, Kabul Ediyorum." Butonuna tıklanır. "Öde ve Tamamla" butonuna tıklanarak 3D Secure ekranına gidilir, banka tarafından cep telefonunuza gönderilen SMS'deki şifre girilerek ödeme tamamlanır.


Bilet Özeti Bilgileri

Onaylamış olduğunuz otobüs seferine ait özet bilgileri içeren bilet özeti sayfası açılır. Bilet özeti sayfasında aşağıdaki bilgiler bulunmaktadır;

 • Bilet Bilgileri: Yolculuğunuz hakkında genel bilgileri içeren alandır.
 • PNR: Biletinize özel sistem tarafından otomatik oluşturulmuş iptal, iade, değişiklik veya diğer işlemlerinizde kullanacağınız benzersiz işlem kodu.
 • Toplam Ücret: Biletinizin ve ek olarak satın aldığınız hizmetlerin (Seyahat Sigortası vb.) toplam fiyat tutarı.
 • Taşıyıcı Firma: Seyahatiniz için seçmiş olduğunuz otobüs firması.
 • Kalkış – Varış: Seçmiş olduğunuz kalkış şehri ve varış şehri.
 • Kalkış Tarihi ve Saati: Seçmiş olduğunuz sefere ait otobüsün kalkış tarihi ve saati.
 • Varış Tarihi ve Saati: Seçmiş olduğunuz sefere ait otobüsün gitmek istediğiniz şehre varış tarihi ve saati.
 • Yolcu Adı: Yolcunun adı ve soyadı.
 • Durum: Biletinizin güncel durumunu gösteren alan.
 • Koltuk: Seyahatinizde oturacağınız koltuk numaranız.
 • E-Bilet No: Sistem tarafından tanımlanan elektronik bilet numarası.
 • Servis İsteği: Otogara ulaşmak için servise bineceğiniz yer.
 • Seyahat Süresi: Varış noktasına ulaşacağınız tahmini saat aralığı.
 • Sefer Tipi: Seçtiğiniz seferin molalı veya molasız olduğunu açıklayan alan.
 • Sefer No: Taşıyıcı firmanın düzenleyeceği sefere ait numara.
 • Cinsiyet: Yolcunun Erkek/Bayan/Çocuk olduğunu belirten alan.
 • Peron: Otobüsün otogardan kalkacağı peron numarası.


Otobüs Bileti İptal/İade/Değişim

Biletara.com'dan biletinizi iptal/iade etmek için https://www.biletara.com/bilet-iptali linkinden "PNR No" ve "Telefon" alanlarını doldurup, "BİLET SORGULA" butonuna tıklayarak biletinizi görüntüleyebilir ve biletinizin iptal/iadesini gerçekleştirebilirsiniz. 
Bilet değişimi için 7/24 destek sağlayan 0(850) 532 30 59 numarasından Biletara.com müşteri hizmetlerine ulaşabilir, bilet değişimi yapabilirsiniz.Otobüs Bileti Hizmet Sözleşmesi

Bu hizmet Biletara.com üzerinden sağlanmaktadır. Bilgi için 0850 532 30 59' i arayabilirsiniz.HİZMET SÖZLEŞMESİ

İşbu sözleşmede "Taşıyıcı Firma" olarak kartın sol üst köşesinde adı ve logosu açıkça yazılan firma, Biletara.com olarak ise biniş kartı hizmetini veren Biletal İç ve Dış Ticaret A.Ş. belirtilmektedir.
Biniş kartları, mali yolcu biletlerindeki tüm bilgileri içermektedir. Mali yolcu biletleri, biniş zamanından bir saat önce, seferin gerçekleşeceği otogardaki taşıyıcı firma şubesinden alınabilir. Mali yolcu biletine dönüşen biniş kartı hükmünü yitirir. Bilet ile ilgili tüm işlemler mali yolcu bileti üzerinden yapılır.
Alınan biniş kartı, üzerinde yazılı tarih, saat ve güzergâh için geçerlidir. Zamanında kullanılmayan biniş kartı geçersiz sayılır.
Metro Turizm biletleri için firmanın belirlediği kurallar geçerli olup; iptal, değişiklik ve açık bilet işlemleri ile ilgili Metro Turizm çağrı merkezinden işlem yapılabilir.
Biniş kartında belirtilen seferi düzenlemek taşıyıcı firmanın sorumluluğundadır. Seferler, taşıyıcı firma tarafından çeşitli sebeplerle iptal edilebilir veya ertelenebilir. Araç tipi değiştirilebilir. Bir seferin iptalinde ya da ertelendiğinde uygulanacak prosedür taşıyıcı firma tarafından belirlenir ve duyurulur. İptal veya erteleme halinde,geri ödeme de dâhil tüm bilgiler Biletara.com'dan, 0 850 532 30 59 numaralı çağrı merkezinden, taşıyıcı firma şubelerinden ve taşıyıcı firma çağrı merkezinden öğrenilebilir.
Biniş kartını alanlar, taşıyıcı firmanın biletlerinde yazılı olan tüm şartları aynen kabul etmiş sayılırlar. Biniş kartı tahsilat makbuzu niteliğindedir. Biletara.com,sefer sırasında oluşacak herhangi bir ihmal veya kusurdan dolayı sorumlu tutulamaz. Seferler sırasında meydana gelebilecek her türlü kaza, mal veya cankaybı gibi durumlardan, Biletara.com sorumlu değildir. Bu sorumluluk kazaya karışan otobüs sahibine aittir. Biletara.com’dan hizmet alanlar bu şartı peşinen ve gayrikabili rücu olarak kabul etmiş sayılır.
Biletara.com, işlem esnasında yazılan e-posta adresine ve cep telefonuna bilgi, duyuru sms ve e-postaları gönderecektir.
Biletara.com'dan biniş kartı alanlar ve seyahat edenler bu sözleşme şartlarını kabul etmiş sayılırlar.
Biletara.com'dan biniş kartı alanlar ve seyahat edenler kampanya ve duyurulardan haberdar olmak adına sms/e-posta gönderimini kabul etmiş sayılırlar.

Uçak Bileti Satın Alma
Feribot Bileti Satın Alma

ÜYE GİRİŞİ