Türkiye İncilerinden Salda Gölü

Türkiye’nin Her Yerinden Burdur Otobüs Bileti İçin

Havasıyla, berraklığıyla, temizliğiyle, kumu ve  doğal duruşu ile karşımızda Türkiye’nin maldivleri Salda gölü.

Burdur ilinin ve Türkiye’nin incilerinden olan Salda gölü konum olarak Burdur‘un Yeşilova ilçesinde buluyor.

Burdur‘dan uzaklığı 56 km , Antalya‘dan uzaklığı 109 km, Denizli‘den uzaklığı ise 96 km.

Peki Salda gölü’nü diğer göllerden farklı kılan özelliği nedir? Neden bu kadar dillerde Salda gölü. O halde gezimize başlayalım ve sorularımızı cevaplayalım.

Salda Gölü, 184 metre derinliğe sahip tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alıyor. 1989’dan bu yana doğal sit alanı statüsünde olan ve yüksek turizmin potansiyeline sahip. “Türkiye’nin Maldivleri”nin son yıllarda tanıtım faaliyetleri ve sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde popülerliği arttı. Yaz sezonunda yurt içi ve yurt dışından bu doğa harikasını görmek ve fotoğraflamak isteyen binlerce ziyaretçi, Salda Gölü’ne akın ediyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, uzağındaki ormanla kaplı tepeler, kayalıklı araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif uzun tektonik bir göldür. Berrak suyu, sonsuz mavi tonları, bembeyaz kumları, kamp alanları ve ideal bir hafta sonu seçeneğidir. Son zamanların en merak edilen yerlerinden biridir. Göl kendisine adeta hayran bıraktırıyor.

Ayrıca derinliği 184 metreye kadar uzanan göl Türkiye‘nin en derin 2. gölü olma özelliğne sahip olmakla beraber Dünya’da ise en temiz 5. göl olma ünvanına sahip.

Salda gölünün bir diğer özelliklerinden birisi ise Mars gezegeninin özelliklerinden birisini taşımakta. Yapılan araştırmaya göre, Salda gölünde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayalar Mars’ta da bulunmakta. Göl içerisinde bulunan minerallerden dolayı da şifa verici özelliklerini barındırmaktadır. (1)

O hâlde tatil planlarınızı yaparken Salda Gölünü gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Türkiye’nin Her Yerinden Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com