Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin’de Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Mersin

Türkiye’nin Her Yerinden Mersin Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Mersin şehrimizde incelemeler yaptık.

Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış,

Mersin mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

Mersin’de Gezilecek Yerler


Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası

Gilindire Mağarası, Türkiye mağara literatüründe Kambriyen kireç taşlarında oluştuğu tespit edilen üç mağaradan birisidir. Mağaranın gelişiminde kireçtaşı litolojisinin yanında bölgenin yapısal özellikleri (faylar ve çatlak sistemleri) ve taban düzeyi konumundaki Pliyosen deniz düzeyi birinci derecede etkili olmuştur. Bunun yanında jeomorfolojik oluşum ve gelişim, eğim, akarsularla yarılma, iklim ve Pleistosen deniz düzeyi salınımları mağaranın şekillenmesinde etkili olan ikincil faktörlerdir.(1)


Uzuncaburç Olba Antik Kenti

Diokaesareia Kenti Seleukos İmparatorluğu döneminde bir tapınak merkezi ve Olba Tapınak Devletinin parçasıydı. Kent Roma İmparatorluğu eline geçtikten sonra, MS 72 yılında İmparator Vespasianus (69-79) kenti Olba devletinin 4 kilometre uzaklıktaki merkezinden ayırarak ayrı bir kent haline getirdi. Kentin kendi parasını basma hakkı vardı. Roma İmparatorluğunda Hristiyanlık kabul edildikten sonra ise kentteki Helenistik tapınakların bir bölümü kilise haline getirildi ve kent bir piskoposluk merkezi oldu.(2)


Kızkalesi

1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılan kaledir. 1361’de Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilmiştir. StrabonRoma Dönemi’nde korsanların kaleyi barınak olarak kullandıklarından bahsetmektedir. Kıyıya uzaklığı yaklaşık 600 metredir. Burada bulunan bir yazıttan Kale Bizans ve Ermeniler tarafından karadaki kale kadar önemsenmiştir. Kale hakkında çeşitli hikayeler de yazılmıştır.


Mut Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Çağlayanı 2001 yılında Mersin ilinde tabiat anıtı olarak tescil edilmiş olan bir çağlayandır. Çağlayan ve çevresindeki alanın genişliği 1115 dönümdür. Popüler bir gezi parkurudur.


Alahan Manastırı

İsa’nın havarilerinden Tarsus’lu Pavlus (Sen Paul) ve yine Tarsus’ta yaşamış Hristiyanlığın öncülerinden Barnabes, M.S. 41 yılında Hıritiyanlığı yaymak için Anadolu’da çeşitli yolculuklar yapmışlardır. Bu azizlerin gezileri sırasında konakladıkları hemen her yerde anılarına tapınaklar yapılmıştır. Fakat, o tarihte Hıristiyanlık henüz resmi din olmadığından ve ibadet gizli olduğundan tapınakların da gözden uzak ve ulaşımı güç yerlerde olması tercih edilmiştir. Alahan Manastırının olduğu yerde de böyle bir tapınağın yapıldığı anlaşılmaktadır.(3)Atatürk Evi Müzesi

Bina 1887 yılında Almanya’nın Mersin’deki konsolosu H. Christman tarafından yaptırılmıştır. Konak 20 Ocak 1925 tarihinde Cumhurbaşkanı Atatürk ve eşi Latife hanım ile yapmış oldukları Mersin ziyareti sırasında burada konaklamışlardır.


Gulek Kalesi

Ne zaman yapıldığı yapılmamış olsa da Ermeni krallığı zamanında yeniden onarım görülmüştür. Şimdiye kadar yapılmış olan en büyük kalelerden birisidir. Bu devlete ait 1198-1199 dönemine tarihlenen bir taç giyme listesinde Gülek lordu Symbat’ın adı geçmektedir. Kalenin eski adı ise Asakaliba’dir. Aradan geçen zamanla beraber Osmanlı devletinin egemen olmuştur.


Gözne Kalesi

Kilikya Ermeni Krallığı döneminde yapılan kalelerden birisidir. Adını ise Şuan içinde bulunduğu Gözne beldesinden almıştır. Tarih severlerin ilgisini çekecektir.


Canbazlı Kilisesi

Cambazlı’nın Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu Uzuncaburç ve Ura ile Kızkalesi’ne döşeme antik bir yolla bağlantılı olmasından ve günümüze kadar gelebilmiş varsıl kalıntılarından anlaşılmaktadır.

Burada, kaya mezarlarının yanı sıra birer küçük tapınağı andıran anıt mezarlar, lahitler, sarnıç ve özellikle mahallenin girişinde bulunan kilise, görülmeye değer tarihî kalıntılardır.


Adam Kayalar

Hangi dönemde (Roma olarak düşünülmektedir) yapıldığı bilinmeyen bu yapıların sırrı halen açıklanabilmiş değil. Kabartmalar 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, 1 dağ keçisi vardır.


Türkiye’nin Her Yerinden Mersin Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com