Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir’de Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Kırşehir

Türkiye’nin Her Yerinden Kırşehir Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Kırşehir şehrimizde incelemeler yaptık.

Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış,

Kırşehir mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

Kırşehir’de Gezilecek Yerler


Kentpark

2014 yılında Kırşehir halkı için açılan ve açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan en güzel yerlerden biridir. Keyifli aile ve ortamı geçirmek isteyen herkes burada olacaktır.


Cacabey Medresesi

1272 yılında  Kılıç Arslan’ın oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, yapılan en güzel eserlerden biridir. Medresenin yapımcısı Kırşehir Valisi Nureddin Cibril bin Cacabey’dir. Tarih seven herkesin görmesinin düşündüğümüz yapıların başında gelmektedir.


Ahi Evran Külliyesi

1482 yılında Ahilik Teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran adına yaptırılan Cami ve Türbe, Kırşehir il merkezinde bulunmaktadır.

Ahi Evran, Hacı Bektaşi Veli’nin tavsiyesiyle zamanın Rum, Ermeni ve Yahudi esnaflarına karşı Anadolu’ya yeni gelen Türk esnafların birlik ve dayanışması için sonradan Ahilik denen esnaf dayanışma loncalarını kurmuştur.

Günümüzdeki esnaf odalarının temeli Ahi Evran tarafından atılmıştır.(1)


Kırşehir Müzesi

Bir çok müzeden farklı bir mimarisi olan ve açıldığı ilk günden itibaren herkesin gitmiş olduğu Kırşehir müzesi sizlere de önerilerimizdendir. 1996 yılında halkın hizmetine sunulan bu müze içerisinde yüzlerce çeşit tarihi kalıntı vardır.


Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Seyfe Gölü, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu göl içerisinde toplamda 185 farklı kuş çeşidine rastlanıldığından dolayı Kuş Cenneti olarak anılmaya başlanmıştır. Bu alanda hem piknik yapabilir hem de doğa yürüyüşünün tadını çıkarabilirsiniz.Mucur Obruk Gölü

Mucur ilçesinde bulunan volkanik Obruk Gölü, yerin en yaklaşık 60 metre altında bulunuyor. Bu gölün çevresi 90 metre kadar çapı ise 950 metredir. İçerisinde ise kambur sazan ile kadife türünde balıklar yaşamaktadır.


 Japon Bahçesi

1993 senesinde Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından inşa edilmiştir. Hangi mevsimde giderseniz gidin sizleri bekleyecek o eşsiz güzellik karşılayacak. Genellikle son bahar ve ilk bahar aylarında bu parka gitmenizi sizlere tavsiye ederiz.


Neşet Ertaş Müzesi

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi sadece bir müze olarak değil kültür evi olarak da hizmetinize açık konumdadır.


Türkiye’nin Her Yerinden Kırşehir Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com