Kemer Gezilecek Yerler

Sizler için hem güzel, hem doğal hem de eğlenceli Kemer’in gezilecek en güzel yerlerini listeledik. Hem Kemer hem de Kemer merkez gezilecek yerler olarak aradığınız cevaplar burada! Hazırsanız Kemer Gezi Rehberi başlıyor.

Kemer, Antalya’nın bir ilçesidir. Akdeniz’e kıyısı olan ve Antalya merkeze 40 km uzaklıkta bir alandadır. “Kemer nasıl bir yer?” diye sorarsanız, Türkiye’nin önemli turizm noktalarından biri olup oldukça tercih edilen bir bölgedir. Hem doğası hem de yaşayan bir bölge olarak çekiciliğini korumaktadır. Bu çekicilik bir çok yabancı turistinde bu bölgeye kalıcı şekilde yerleşmesini sağlıyor.

Ayışığı Plajı

Mavi bayraklı plajlardan bir tanesi Ayışığı Plajı. Ayışığı Parkı’nın bitiş kıyılarında başlayan sahil geceleri ay ışığının en güzel haliyle ortalığı aydınlatması ile bu ismi almıştır.

Phaselis Antik Kenti

Muhteşem bir manzara ve ihtişamlı bir antik kent. Roma Döneminden kalma Phaselis Antik Kenti Kemer’de kesinlikle görmeniz gereken muhteşem yerlerden biri.

Yanartaş

Kemer’in simge yerlerinden biri olan Yanartaş büyüleyici bir yer. Ancak söylemeden geçmeyelim akşam çöktüğünde manzara çok daha muhteşem oluyor. Olimpos’un Sönmeyen Ateşi olarak bilinen ve hem efsanelere dayanan hem de mitolojik yer Yanartaş veya bir diğer adıyla Kimera. Efsaneye göre:

” Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına gider. Ancak kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın’a gönderir. Likya Kralı acıyarak bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında kanatlı at havaya uçar ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Ancak Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder.

Efsaneye göre hala çıkan alevler Chimera’ya aittir.

otobus-bileti

Olimpos Antik Kenti

Antik kentte surlar, tapınaklar, hamamlar, tiyatro sahneleri, kiliseler ve 113 adet mezar bulunmaktadır. Adeta bir açık hava müzesi olan Olimpos Antik Kenti haftanın 7 günü ziyaretçileri ağırlıyor. Olimpos Antik Kenti giriş ücreti 30 TL şeklinde. 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Olimpos Plajı

Sosyal aktivitesi oldukça yüksek bir plaj. Çünkü, sadece denize girmekle kalmayıp tekne turuna çıkabilir, yamaç paraşütü ile atlayabilir, tüplü dalış yapabilirsiniz. Olimpos Plajı giriş ücreti ise sadece 30 TL (2020 yılı).

Paris II Batığı

Dünya’nın en özel 100 dalış noktaları arasında yer alan Paris II Batığı dalış severlerin kesinlikle deneyimlemesi gereken bir batık. 13 Eylül 1917 batmış ancak 1995 yılında keşfedilen batık yılda binlerce kişiyi ağırlıyor. Eni 8 metre, boyu 50 metre ve ağırlığı 551 groston olan gemi Kemer gezilecek yerler listesinde yerini alıyor.

Göynük Kanyonu

Kemer gezilecek yerler arasında en popüler olan Göynük Kanyonu özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Hem görsel şölen hem de adrenalin dolu dakikalar yaşatan bu kanyonda aktif olarak rafting yapılmakta. Farklı bir deneyim arayanlar kesinlikle Göynük Kanyonunu ziyaret etmelisiniz.

Tahtalı Dağı

Adrenalin sevenler toplansın. İstikamet Tahtalı Dağı! Neden mi? Çünkü Tahtalı Dağı’nda adrenalin dolu birçok spor yapabilirsiniz. Örneğin, doğa yürüyüşü, trekking, bisiklet, yamaç paraşütü gibi. Ancak en güzeli ve kesinlikle denemeniz gerekeni tabi ki de yamaç paraşütü olacaktır. Bunları yapmam derseniz bile teleferik ile yapacağınız 10 dakikalık seyahat ve eşsiz manzaradan çok keyif alacaksınız.

Folklorik Yörük Parkı

Kemer merkezde bulunan Folklorik Yörük Parkı özel turizm belgeli bir tesis olarak 1982 yılında kurulmuştur. Milli park statüsünde yer alan bu park ziyaretçilerine farklı alternatifler sunar. Hem açık hava folklor müzesini gezebilir hem de doğanın içinde yöreye özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

Adrasan Koyu

adrasan-koyu

Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer alan Adrasan Koyu kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Hem temiz hem de sosyal imkanlar oldukça fazla olduğu için ziyaretçiler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir yer.

“Aradığın Bilet Burada!”

www.biletara.com