Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars’ta Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Kars

Türkiye’nin Her Yerinden Kars Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Kars şehrimizde incelemeler yaptık.

Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış,

Kars mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

Kars’ta Gezilecek Yerler


Kars Kalesi

1153 yılında Sultan II . Melik İzzeddin Saltuk tarafından Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. 1386 yılında Timur tarafından yıkılmıştır. 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır.


Kars Müzesi

Birçok uygarlığa binlerce yıldan bu yana evsahipliği yapan Kars´ta ilk olarak 1959 yılında müze memurluğu kurulmuştur. Daha sonra, arkeolojik kazıların ardından eser sayısının çoğalmasıyla birlikte Kümbet Cami (Havariler Kilisesi) müzeye dönüştürüldü. 1978 yılında daha büyük bir müzeye gereksinim duyularak 1981´de açılışı yapılan Modern Kars Müzesi günümüzdeki arkeolojik, etnografik ve taş eserlerin sergilendiği önemli müzeler arasında yer almaktadır.(1)


Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

19’uncu yüzyılda, Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunulmasında önemli işlevlere sahip olan tabyalar, 1828’deki Rus saldırısının püskürtülmesi, 1855’teki Kars Zaferi’nin kazanılması ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında savunma amaçlı kullanılmıştır.

Müzenin 8 ana salonunda 1828 yılından Cumhuriyet’in ilanına kadar bazı önemli olaylar interaktif olarak sergilenmektedir.


Fethiye Camii

Aleksandr Nevski Kilisesi veya Kazak Kilisesi, 1885 senesinde inşa edilmiştir. Kilise bölgenin en eski yapımlarındandır fakat 1915 yılından sonra boş kalmıştır. 1921 Türk-Ermeni Cephesi’nden sonra bazı kamu kurumları tarafından bir süre kullanıldıktan sonra, kilise Fethiye Camisine çevrilmiştir.


Kümbet Camii

10. yüzyılda Kars ve civarında hüküm sürmüş Bagratlı Krallığı döneminde bir Ermeni-Gürcü kilisesi olarak inşa edilmiştir.

Kral Abas’ın yaptırdığı kilise beş yıl içinde bitirilmiştir. Bu yapı bir ibadethaneden ziyade Hristiyanlık için büyük bir kutsallığa sahip olan 12 Havari’yi anma münasebeti ile de yapılmıştır.Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı : Kars Kalesinin eteğinde Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında yaptırılan Saray iki katlı olup tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmıştır.

Saray 1878 yılına kadar Sancak Konağı olarak kullanılmış, 1918 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmış, 1918 yılında saray terkedilmiştir.


Taşköprü

Köprü ve 1579 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Üç kemerli taş bir köprüdür. 2013 yılında yeniden tadilat geçiren Taşköprü halen günümüzde kullanılan köprülerdendir.


Evliya Cami

Evliya Camisi 1579’da yaptırılmıştır. Cami XVII. yüzyılın başlarında yıkılmış, kısa bir süre sonra da onarılmıştır. Cami haziresinde bulunan Ebü’l Hasan Harakani adına 1579 tarihinde bir türbe yaptırılmış. Camii 1988-1989 yıllarında minaresinin orijinal yapısını korumak kaydıyla yeniden yaptırılmıştır.


Mazlumağa Hamamı

1742 yılında yapılan ve sürekli restore işlemi yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Yabancıların oldukça dikkatini çeken bu hamam sizlere de önerilerimizdendir.


Türkiye’nin Her Yerinden Kars Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com