DENİZLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Denizli’de Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Denizli.

Türkiye’nin Her Yerinden Denizli Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Denizli şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Denizli mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

DENİZLİ’DE GEZİLECEK YERLER


1-LAODİKEA ANTİK KENTİ

Laodikeia Antik Kenti, coğrafi bakımdan çok uygun bir noktada ve Lykos Irmağı’nın güneyinde kurulmuştur. Kentin adı antik kaynaklarda daha çok “Lykos’un kıyısındaki Laodikeia” şeklinde geçmektedir. Diğer antik kaynaklara göre ise kent MÖ. 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulmuş ve kente Antiokhos’un karısı Laodike’nin adı verilmiştir. Laodikeia MÖ I. yüzyılda Anadolu’nun en önemli ve ünlü kentlerinden biridir.(1)


2-TRİPOLİS ANTİK KENTİ

Sadece Denizli şehrinin değil tüm dünyanın da ilgisini çeken en önemli yerlerden biridir. Roma zamanında pazar yeri olarak kullanılan Tripolis, günümüze kadar gelebilmiştir.


3-KELOĞLAN MAĞARASI

Denizli şehrinin Acıpayam ilçesinde bulunan keloğlan mağarası gezi listemizin 3. sırasında yer alıyor. Mağara içerisinde dikit, sarkıt ve sütun bulunmaktadır. Mağaranın bol çatlaklı yapısı nedeniyle karstlaşmaya son derece uygun, Jura-krtase kireç taşları içinde gelişen mağara birçok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda adacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir.


4-PAMUKKALE

Denizli şehrinin ön plana çıkmasını sağlayan ve görenlerin hayran kaldığı Pamukkale ilçesi içerisinde bulunan Pamukkale Travertenleri ülkemizde her yaştan insanın görmesini düşündüğümüz yerlerden biridir.


5-AKHAN KERVANSARAYI

Selçuklu devletinin batıda yaptığı en son kervansaraylarından birisi olan Akhan kervansarayı 1253 yılında yapılmıştır. Günümüze kadar gelen ve mimarisinde her hangi bir bozulma olmayan kervansaray Denizli’de Gezilecek Yerler listemizde bulunuyor.6-POLLON LAİRBENOS TAPINAĞI

Denizli’de bulunan en önemli eserlerden birisi olan ve yapım tarihinin ne zaman olduğu belirlenemeyen bu yer gitmenizi ve görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir. “Bir Anadolu Tanrısı olan Apollon Lairbenos’a adanmış olan bu kutsal alan, Menderes Nehri’ nin güney kıyısında, Hierapolis’e 35 Kilometre mesafede bugün Çal Ovası olarak adlandırılan bölgede 1887 yılının Mayıs ayında araştırmacılar W.M.Ramsay, D.G. Hogarth ve H.A. Brown tarafından tespit edilmiştir” (2)


7-İNCEĞİZ KANYONU

Kemer barajını besleyen ve tarihin en eski zamanlarından beri akması devam eden buz gibi suyu olan İnceğiz kanyonu doğa severlerin uğrak noktalarından biri olduğu söyleyebiliriz.  İlçe merkezine 45 Km olan bu yer görülmeye değer yerler arasında.


8-ÇAMLIK MESİRE ALANI

Denizli şehrinin en güzel yerlerinden ve en doğal ortamlarından biridir. Sevdikleriniz ile tatillerde vakit geçirebileceğiniz, çocuklarınızın eğlenebileceği en iyi yerlerden biridir. Mesire alanı içerisinde piknik yapıp güzel zamanlar geçirebilir, fotoğraf çekimleri ile bu anları ölümsüz yapabilirsiniz.


9-AĞLAYAN KAYA

Yaz mevsimlerde sıcaklardan uzaklaşmak isteyen herkesin gitmiş olduğu yerlerden biridir. Tamamen doğal havası ile, yeşil görüntüsü ve bolca bulunan şelaleleri ile meşhur olan bu yer Denizli halkının yılda bir kaç kez gittiği yerdir. İsmini ise Yeşildere Şelalesinin ağlayan bir kayayı andırmasından dolayı olduğu için bu ismi bölge halkı tarafından verilmiştir.


10-DENİZLİ KAYAK MERKEZİ

Yaz mevsimlerinde olduğu gibi kış mevsimlerinde de ziyaretçi akınına uğrayan Denizli, soğuk ve karlı havalarda kayak merkezinde misafirlerini ağırlıyor.


Türkiye’nin Her Yerinden Denizli Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Denizli’de Gezilecek Yerler