Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir?

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir? / Uçak ile Cumalıkızık’a Ulaşım

Bursa Yenişehir’de yer alan Bursa Havaalanı ile Cumalıkızık arası yaklaşık 50 km’dir. Dilerseniz havalimanından araç kiralayarak ortalama 50 dakikalık bir sürüşle Cumalıkızık’a ulaşabilirsiniz.

Eğer toplu taşımayla Cumalıkızık’a gitmeyi planlıyorsanız, tek bir araçla direkt ulaşım bulunmuyor. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine giden 16/İ, 17/D, 38 hatlı otobüsler veya BursaRay Metro 1 ve Metro 2 hatlarını kullanabilirsiniz. Buradan kalkan minibüs seferleri ile ortalama 40 dakikada Cumalıkızık’a ulaşabilirsiniz.

Kestel ile Cumalıkızık arası ise 13 km. Bu mesafe için Kestel’den taksi ile Cumalıkızık’a gidebilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine uğramak için 80 numaralı otobüs ile Kent Meydanı durağına gidebilirsiniz. Kent Meydanı’ndan Cumalıkızık’a giden minibüsler de farklı bir ulaşım seçeneği sağlıyor.

Otobüs ile Cumalıkızık’a Ulaşım 

Türkiye’nin her yerinden Bursa otobüs bileti alarak, şehre ulaşabilirsiniz. Bursa’ya Nilüfer, Varan, Ulusoy, Metro Turizm, Pamukkale gibi otobüs firmalarının otobüs biletlerini bulmak oldukça kolay. Ayrıca bulunduğunuz şehirden İzmir Turizm, Balıkesir Uludağ, Çanakkale Truva, ATS Turizm, Öz Erciş Seyahat, Best Van Tur gibi daha yerel firmalarında da otobüs biletlerini alabilirsiniz.

Cumalıkızık’a otobüs ile ulaşım sağlamak için eğer mümkünse Bursa Kestel’e giden otobüslerin biletini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde M/2 Hatlı BursaRay metrosuna binerek Cumalıkızık (Değirmenönü) durağına doğrudan gidebilirsiniz.

Bursa Otobüs Terminali ile Cumalıkızık arası yaklaşık 20 km ve özel araçla ortalama 25 dakika kadar sürüyor. Bursa Otogarı’ndan doğrudan Cumalıkızık’a gitmek için 91 Terminal – Kestel ve 91/G Zafer Cd. – Şehirlerarası Otobüs Terminali otobüslerine binebilirsiniz.

İDO ile Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla veya toplu taşıma ile Cumalıkızık’a ulaşım sağlamak için en sık kullanılan yollardan biri de İDO seferleri. İstanbul’dan Bursa’ya feribotla geçmek için İDO’nun Yenikapı-Bursa, Büyükçekmece-Bursa ve Kadıköy Bursa seferlerini tercih edebilirsiniz.

Yenikapı-Bursa hattı arabalı feribot olarak size kendi özel aracınızla Cumalıkızık’a en hızlı ve kolay ulaşım seçeneğini sunuyor. Bunun dışında Büyükçekmece-Bursa ve Kadıköy- Bursa seferleri arabasız olarak yalnızca yolcular için gerçekleşiyor.

Bursa İDO İskelesi ise Güzelyalı’da yer alıyor ve Bursa şehir merkezine yaklaşık 30 km mesafede yer alıyor. Güzelyalı İskelesi’nden 1/GY Burulaş otobüsüne binerek Bursa şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kent Meydanı durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle Cumalıkızık’a giden minibüslere ulaşabilirsiniz.

Eğer vakit kaybetmeden doğrudan feribottan inip Cumalıkızık’a gitmek isterseniz, doğrudan taksi ile 40 km’lik yolu ortalama 45 dakikada gidebilirsiniz.

BUDO ile Cumalıkızık’a Nasıl Gidilir?

İstanbul – Bursa BUDO seferleri; Bursa Mudanya İskelesi ile İstanbul Eminönü-Sirkeci arasında gerçekleşiyor. Arabasız olarak gerçekleşen seferler ile Bursa Mudanya’ya ulaşarak buradan Cumalıkızık’a 1/M hatlı BursaRay metro hattına Emek İstasyonu’ndan binebilirsiniz.

Bu metro ile Arabayatağı İstasyonu’na kadar gelerek buradan M/2 Hatlı BursaRay metrosuna aktarma yaparak Cumalıkızık (Değirmenönü) durağına doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Valizleriniz varsa ve hızlıca feribottan inip direkt Cumalıkızık’a gitmek isterseniz, taksi ile 45 km’lik yolu ortalama 50 dakikada gidebilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Cumalıkızık’a Ulaşım

Bursa şehir merkezinden, Şehreküstü metro istasyonundan kalkan M/2 Hatlı BursaRay metrosuna binerek Cumalıkızık (Değirmenönü) durağında inmeniz gerekiyor. Ardından doğrudan köyün içine gitmek için Cumalıkızık dolmuşlarına binebilirsiniz.

Bursa Otogarı’ndan Kestel’e giden otobüslere binerek Kestel’e vardıktan sonra binerek M/2 Hatlı BursaRay metrosuna binerek Cumalıkızık (Değirmenönü) durağında inebilirsiniz.

Bursa Otogarı’ından şehir merkezine uğrayıp oradan Cumalıkızık’a ulaşım sağlamak istiyorsanız Kent Meydanı’nda indikten sonra biraz ilerideki Cumalıkızık dolmuşlarına binmek için 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Şehir merkezinden kalkan minibüslerle Cumalıkızık Köyü’ne gidebilirsiniz.

Özel Araç ile Cumalıkızık’a Ulaşım

Hafta sonu tatilinizi Bursa’da geçirmek ve Cumalıkızık’ta tarihi atmosferi yaşamak için yılın her dönemi uygun. Özel araç ile Cumalıkızık’a ulaşım sağlamak isteyenler için;

  • İstanbul – Cumalıkızık arası yaklaşık 170 km ve ortalama 2 saat 10 dakika kadar sürüyor.
  • İzmir – Cumalıkızık arası yaklaşık 350 km ve ortalama 4 saat 10 dakika kadar sürüyor.
  • Ankara – Cumalıkızık arası yaklaşık 380 km ve ortalama 4 saat 25 dakika kadar sürüyor.
  • Eskişehir- Cumalıkızık arası yaklaşık 150 km ve ortalama 2 saat kadar sürüyor.

İstanbul’dan Cumalıkızık’a arabayla gitmek için İstanbul Anadolu Yakası’ndan Gebze-Kocaeli tabelalarını takip ederek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu kullanmanız gerekiyor. Osmangazi Köprüsü’nden sonra Bursa/Osmangazi/Havalimanı/Ankara çıkışından çıkarak Bursa Çevre Yolu’nu takip edin. O-Bursa Çevra Yolu üzerinden O22/E90 yönünü takip ederek, Yıldırım yönünü gösteren tabelalıları izleyin. Yıldırım Beyazıt Caddesi üzerinden Cumalıkızık köyüne ulaşabilirsiniz.

Ankara Eskişehir yönünden Cumalıkızık’a arabayla gitmek için D200/E90 yolu üzerinden Ankara Yolu’nu İstanbul’a gidiş yönünü takip edin. Otosansit/İstanbul/İzmir/Cumalıkızık tabelalarını takip ederek Cumalıkızık’a ulaşabilirsiniz.