ÇORUM’DA GEZİLECEK YERLER

Çorum’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Çorum.

Türkiye’nin Her Yerinden Çorum Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Çorum şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Çorum mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

ÇORUM’DA GEZİLECEK YERLER


1-ALACAHÖYÜK ANTİK KENTİ

Çorum ilinin Alaca ilçesinde bulunan ve tarihin en eski uygarlıklarına yer vermiş olan en eski yerleşim yerlerinden birisi. Hititler‘ in önemli bir kültür ve sanat merkezi olan ve 1935 yılında başlayan kazılarda 4 uygarlık açığa çıkarılmıştır. Bu nedenle Çorum’da Gezilecek Yerler listemizin 1. sırasında yer alıyor.


2-ÇORUM MÜZESİ

1968 yılında açılan ve günümüze kadar hizmet vermeye devam eden bu müze gezi listemizde 2. sırada bulunuyor. Tarihin en eski şehirlerinden birisi olan Çorum kazılarında çıkan bir çok ürünü burada görebilirsiniz.


3-ASLANLI KAPI

Günümüzdeki kalıntılar geneliyle Hitit kabartmalarının en güzel örneklerini bizlere sunan kapı, Hitit İmparatorluğu’nun en görkemli dönemlerinde inşa edildi. Adını iki kenarındaki, birbirine taş bir kemerle bağlanan iki dikdörtgen formlu taş bloğa oyulmuş aslan kabartmaları yer alıyor.


4-HATTUŞA ANTİK KENTİ BÜYÜK MABET

ve Çorum şehrinin en önemli özelliği olan ve Hititler’in başkenti Hattuşa Çorum’un güneybatısında, Boğazkale İlçesi’nde yer almaktadır. Hattuşa kenti Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur.


5-İNCESU KANYONU

Çorum’da bulunan İncesu köyünde bulunan İncesu Kanyonu,12.5 kilometre uzunluğundadır. Kanyon rafting ve trekking sporları severleri için en uygun yerlerdendir.6-BOĞAZKÖY ALACAHÖYÜK MİLLİ PARKI

1888 yılında koruma alanı olarak belirlenen ve alanda yapılan kazılarda 5 kültür katı belirlenmiştir. Bizans, Roma, Galat, Frig, Hitit, Asur, Hatti medeniyetlerinin kalıntılarına ulaşılmıştır.  Hattuşaş MÖ 14 ile 13. yüzyıllarda Hitit İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. alam içerisinde Hattuşaş’a ait; kent surları, yer kapı, aslanlı kapı ile yazılıkaya bulunmaktadır. (1)


7-ULU CAMİİ

Çorum şehrinin en eski yapılarından birisi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. 13. Y.Y da yapıldığı düşünülen bu cami 1446 yılında gerçekleşen deprem nedeni ile büyük zarar görmüştür ve Mimar Sinan tarafından yeniden tadilat yapılmıştır.


8-SAAT KULESİ

1984 yılında yapılmış ve Çorum şehrinin simgelerinden birisini almış olan saat kulesi Beşiktaş Muhafızı Çorum’lu Hasan paşa tarafından yaptırılmıştır.


Türkiye’nin Her Yerinden Çorum Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Çorum’da Gezilecek Yerler