ÇANKIRI’DA GEZİLECEK YERLER

Çankırı’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Çankırı.

Türkiye’nin Her Yerinden Çankırı Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Çankırı şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Çankırı mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

ÇANKIRI’DA GEZİLECEK YERLER


1-TUZ MAĞARASI

Hitit dönemine uzanan tarihi ve yapısı ile ülkemizde farklı bir yere sahip olan tuz mağarası gezi listemizde 1. sırada. Çankırı şehrine yolu düşenlerin uğraması gereken yerlerden birisidir.


2-ILGAZ DAĞI KAYAK MERKEZİ

Gezi rehberimizde 2. sırada ise tüm ülkeye nam salmış olan Ilgaz Dağı ve kayak merkezi. Kış sporları severlerin buluşmuş oldukları bu yer, kış mevsimlerini ve kış tatillerinde en güzel aktiviteleri sığdıracağınız yer de diyebiliriz.


3-ÇANKIRI MÜZESİ

1972 yılından itibaren hizmette olan Çankırı müzesi gezilecek yerler listemizde 3. sırada bulunuyor. İçerisinde bulunan değerli eşyaların sürekli artması halinde toplamda 3 defa yer değişikliği yapılmıştır. Daha sonra 2017 yılında restorasyonu tamamlanan Hükümet Konağı ve adliye binası olarak kullanılan yapı müzeye çevrilmiştir.


4-KIRKPINAR YAYLASI

Şehrin en çok dikkat çeken ve sevdiklerinizi ve uzaktan gelen misafirleriniz ile birlikte en güzel vakit geçirebileceğiniz en doğal ortam diyebiliriz. Çankırı’da Gezilecek Yerler listemizde en değerli yerlerden birisi olarak belirtebiliriz.


5-BAYRAMÖREN KÖPRÜSÜ

Bu köprünün tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmediğini öncelikle belirtmemiz gerekmektedir. Ancak uzmanlar tarafından 100-150 yıl öncesinde yapıldığı düşünülmektedir. Yapımında kullanılan  alaturka kiremit kaplı çatı ile örtülerek korunmuştur.6-KADINÇAYIRI TABİAT PARKI

Doğa severlerin ve mesire alanlarında en çok vakit geçirmeyi sevenlerin ortak adresi olduğunu belirtebiliriz. Kadınçayırı Tabiat Parkı içerisinde mangal yapıp doğal havanın keyfini çıkarabilirsiniz.


7-TAŞ MESCİD

Selçuklular döneminde 1235 yılında yapılan ve Türk İslam aleminin en değerli yapılarından birisidir. Cemaleddin Ferruh Şifahanesi ve Darülhadisi olarak birbirine bitişik inşa edilen bu iki yapı, mimarlık tarihi bakımından olduğu gibi plastik sanatlar açısından da ilgi odağı niteliğindedir.


8-ÇAMAŞIRHANE MÜZESİ

Abdülhamid Dönemi’nde inşa edilen ve ülkemizin en büyük çamaşırhane olma özelliğini taşımaktadır. 2016 yılında ise müze haline getirilerek halkın hizmetine sunulmuştur.


9-ÇİVİTCİOĞLU MEDRESESİ

Çivitcioğlu Medresesi Çankırı ve Türkiye’nin en eski yapılarından birisi olma özelliğini taşıyor. 17 y.y. da yapıldığı düşünülen bu yapı gezilecek listemizde yer alıyor. (1)


Türkiye’nin Her Yerinden Çankırı Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Çankırı’da Gezilecek Yerler