BOLU’DA GEZİLECEK YERLER

Bolu’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Bolu.

Türkiye’nin Her Yerinden Bolu Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Bolu şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Bolu mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

BOLU’DA GEZİLCEK YERLER


1-ABANT GÖLÜ

Ülkemizin en güzel yerlerinden ve en güzel göllerinden birisi olan Abant Gölü  Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Her mevsimde farklı bir güzelliğe sahip olan bu gölümüz Bolu’da Gezilecek Yerler listemizin 1. sırasında yer alıyor.


2-GÖLCÜK TABİAT PARKI

Bolu içerisinde bulunan ve her insanın görmesini önerdiğimiz yerlerden birisidir. Bu tabiat parkı içesinde kır lokantası, kafeterya, büfe, mescit ve bungalov tipi konaklama tesisleri bulunmaktadır. Burada hafta sonu tatillerinizi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.


3-TOKAD-İ HAYRETTİN TÜRBESİ

Halk arasında Hayreddin Tokadi olarak bilinen ve tarihimizde oldukça önemli rol almış olmasına rağmen fazla bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Çelebi Halife Cemaleddin-i Halvetî’ye Tokat’ta iken intisap etmiş, Amasya’da talebeliğine devam etmiş, ve mürşidinin emri ile İstanbul’a gitmiştir. II. Bayezid Amasya’da vali iken Hayreddin-i Tokadi ile tanışmışlar, sultan olduktan sonra kendisiyle İstanbul’daki Sümbül Efendi (Çelebi Halife Cemaleddin’nin halifesi) dergahında görüşmüş ve halvete girmişlerdir.(1)


4-KARTALKAYA KIŞ TURİZM MERKEZİ

Bolu şehrine gidip de olmazsa olmaz dediğimiz yerlerden birisi ise Kartalkaya Köroğlu Kış Turizm Merkezi‘dir. Kış mevsimlerinin en çok turistik mekanlarından birisi olan ve yakın şehirlerden gelen misafirlerinizle birlikte burada eğlenebilir ve güzel hatıralar bırakabilirsiniz.


5-SEBEN KAYA EVLERİ

Tarihi olarak en eskiye dayanan yapılardan biridir. Ne zaman yapıldıkları bilinmemekle beraber kırmızı boyalı haç işaretlerine rastlanması; bazı evlerde şapel, rölik çukuru gibi uygulamalara yer verilmesi; Seben Kaya Evlerinin Erken Hıristiyanlık Dönemi’nden, Orta Bizans Dönemi’ne kadar kullanılmış olduğu düşünülmektedir.6-SEBEN GÖLÜ

Şehir hayatından uzaklaşmak isteyen ve doğal güzellikleri, sakinliği ve huzuru aynı anda yaşamak isteyenlerin Bolu şehrinde sonraki durakları Seben Gölü olmaktadır. Bizlere sunmuş olduğu bu güzellik görülmeye değer.


7-BOLU DAĞI

Dağcılık sporlarını severlerin, dağ yürüyüşleri, dağ kamp severlerin duraklarından birisi olan ve yeşil rengi ile bürünmüş bu yer doğa sporları severlerin tercih ettiği ilk duraktır.


8-YENİÇAĞA GÖLÜ

Küçük bir yerleşimde olan ve bir o kadar da ünlü olan yerlerimizden birisi Yeniçağa‘dır. Bu alan turizme yeni açılmış olup yakın şehirlerde bulunan gitmekte ve gezmekte oldukları yerlerden biridir.


Türkiye’nin Her Yerinden Bolu Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Bolu’da Gezilecek Yerler