BİLECİK’TE GEZİLECEK YERLER

Bilecik’te Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Bilecik.

Türkiye’nin Her Yerinden Bilecik Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Bilecik şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Bilecik mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

BİLECİK’TE GEZİLECEK YERLER


1-ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Beyin Babası olan ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Türbesi Bilecik şehrinde bulunan Söğüt ilçesinde bulunuyor. Gezimize başlarken ilk olarak buradan başlayabiliriz.

İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir.


2-ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ

Şeyh Edebali Osmanlı İmparatorluğunun manevi kurucusu olarak tanımlayabiliriz. Cenazesinin olduğu türbedir. Türbe Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Savaşta çok fazla Yunanlılar tarafından tahribat gördüğü için yeniden onarım görmek zorunda kalmıştır.


3-HARMANKAYA KANYONU TABİAT PARKI

Dağcıların ve doğal yaşam alanlarının en çok ziyaret ettiği alanlardan biridir. Şehir hayatından uzaklaşmak ve doğa havası almak isteyenlerin gözde mekanlarındandır.


4-SÖĞÜT MÜZESİ

1900 yıllarda yaptırılan ve mimari yapısı ile insanların dikkatini çeken bir yapıdır. 2001 yılında yeniden tadilat görerek müze olarak sergilenmeye başlanmıştır. İçerisinde bulunan sayısız Türk eşyaları, Yörüklerin eşyaları ve Osmanlıya dair bazı eşyalar vardır.


5-YENİPAZAR SUUÇTU ŞELALESİ

Kanyonun bittiği yerde başlayan ve temiz suyu ile dikkatleri üzerine çeken Yenipazar’ı çok seveceksiniz. Sevdikleriniz ile birlikte zaman geçirebileceğiniz bu yer eşsiz doğal manzarası görülmeyi bekleyenler sırasında.6-PELİTÖZÜ GÖLETİ

Ve şehrin en çok dikkatleri üzerine çeken ve en çok ziyaret edilen yerlerden biridir diyebiliriz. Şehir merkezine yaklaşık 10 km. olan ve göl çevresinde çadır kurabilir, mangal yakabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte geçirmek için en ideal ortamlardan birdir.


7-SAAT KULESİ

Bilecik şehri içerisinde bulunan ve tarihin en eski eserlerinden birisi olan saat kulesi.

1907 yılında yapılan ve 15 metre uzunluğunda olan saat kulesi Ertuğrul Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır.


8-ORHANGAZİ CAMİİ

Caminin tam olarak yapılış yamanı bilinmese de 14. Y.Y. sonlarında yapıldığı düşünülmektedir. Cami de 2 ayrı dikkat çekici özellik bulunmaktadır. İlk özelliği caminin yapımında kullanılan kurşundur. Kurşunlu camii olarak da bilinmektedir. 2. özelliği ise minarelerinin biri caminin 50 metre uzakta bir kayanın üzerine yapılmasıdır.


9-KÖPRÜLÜ MEHMETPAŞA KERVANSARAYI

1650 yıllarda yapıldığı düşünülen kervansaray Bilecik’te Gezilecek Yerler arasında.

Kervansaray 1655 yıllarda Kanunu Sultan Süleyman’ın verisi olan Rüstem Paşa tarafından yapıldığı düşünülmektedir. İsmini ise tapusunda adı geçen Köprülü Mehmet Paşa’dan almıştır. Günümüze kadar gelen bu yapı gezilmesi gereken yerler listemizde yer alıyor.


10-HAMİDİYE CAMİİ

Hamidiye cami 1905 yılında 2. Abdulhamid tarafından yaptırılan modern Osmanlı yapılarındandır. Kare planlı olup, duvarları kırmızı kesme taştandır. Caminin üstünde kurşundan yapılma bir tabaka vardır.(1)


Türkiye’nin Her Yerinden Bilecik Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Bilecik’te Gezilecek Yerler