BALIKESİR’DE GEZİLECEK YERLER

Balıkesir’de Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Balıkesir.

Türkiye’nin Her Yerinden Balıkesir Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Balıkesir şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Balıkesir mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

BALIKESİR’DE GEZİLECEK YERLER


1-KAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Sıcak yaz günlerinde Balıkesir halkının en çok ziyaret ettiği en güzel doğal ortamlarından biridir. Bu yeşil doğa manzarası ve berrak suyunu görmeniz için listemizin ilk sırasına alıyoruz.


2-SARIMSAKLI PLAJI

Mavi deniz suları, altın renginde bulunan toprağı, ve insanın içerisine dolan huzur…

yakın olan her şehirden ziyaretçiyi kabul eden Sarımsaklı Plajı her yaz günlerinde olduğu gibi ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Siz değerli okurlarımız için Sarımsaklı Plajı 2. sıramızda yer alıyor.


3-TAHTAKUŞLAR MÜZESİ

Yörüklerin yaşamını anlatan kıyafetler, farklı dönemlerden kalmış olan eşyalar, doldurulmuş hayvanlar ve bir çok daha fazlasını görebileceğiniz tek ortam Tahtakuşlar Müzesi olacaktır. 7-70’e her insanın görmesi gereken yerlerden birisidir.


4-KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI

Şehir içerisinde bulunan ve doğası bozulmayan en güzel yerlerden birisi olan Kuşcenneti Milli Parkı listemizin 4. sırasında yer alıyor. Temiz oksijen havası, birbirinden farklı kuş sesleri ile en güzel mesire alanlarından birisidir. Girişte isterseniz kuşları gözetlemek için dürbün de verilmektedir. Park içerisinde farklı çeşitlerden oluşan müze de mevcut.


5-DEĞİRMENBOĞAZI TABİAT PARKI

Bir sonraki gezi noktamız Değirmen Boğazı Tabiat Parkı olacaktır.

Değirmen Boğazı Tabiat Parkı içerisinde piknik alanı, çocukların eğlenmesi için çocuk oyun alanı, basketbol sahası, büfe bulabileceğiniz doğal yaşam alanlarından birisidir. Hafta sonları ve tatil günlerinde insanların gittiği en güzel yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Park içerisinde 55 çeşit ağaç olduğu da söylenmektedir.6-KUVA-YI MİLLİYE MÜZESİ

Balıkesir içerisinde bulunan tek müze özelliğini taşıyan ve açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biridir. İçerisinde ise Atatürk ve Latife Hanımın balmumu heykelleri oldukça dikkat çekmektedir.


7-ZAGNOS PASA CAMİİ

Zağnos Paşa Camisi veya Balıkesir Ulu Camii olarak bilinen bu camii 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden birisi olan Zağnos Paşa tarafından külliye olarak yaptırılmıştır. Yapı içerisinde hamam, cami, türbe ve muvakkithane vardır. Geçmişten günümüze gelen en güzel eserlerden birisidir.

Caminin diğer özelliklerinden birisi ise Mehmet Akif ErsoyKurtuluş Savaşı döneminde bu camide bir hutbe vermiştir. Ayrıca Atatürk’ün hutbesini okuduğu ilk ve tek camidir.


8-SEYİT ONBAŞI MEZARI

Kurtuluş Savaşı’nın kaderini değiştiren ve yıllarca adının nesilden nesle anlatılan Seyit onbaşının mezarı Balıkesir’in Havran ilçesi Koca Seyit Köyündedir. Her insanın bilmesi gerektiğini ve yolu düşenlerin uğramış olduğu bu yer Balıkesir’de Gezilecek Yerler listemizde yer alıyor.


9-HAYRETTİN PAŞA CAMİİ

1850 yıllarında kilise olarak hizmete açılan ve Panayia ismi Ortodoksların Meryem’ e verdikleri bir isimdir. Zamanında dini nitelikte eğitim veren okulların kilisesidir. bölge de yapılan tek kilise olma özelliğini taşımaktaydı. Daha sonra Cumhuriyet Döneminde camiye çevrilerek Hayrettin Paşa Camisi ismini almıştır.


10- 15 TEMMUZ ŞEHİTLER VE ÖMER HALİSDEMİR ANITI

Balıkesir’in merkezi ilçesi olan Altıeylül de bulunmaktadır. Balıkesir halkı tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.


Türkiye’nin Her Yerinden Balıkesir Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Balıkesir’de Gezilecek Yerler