ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER

Ankara’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Ankara.

Türkiye’nin Her Yerinden Ankara Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Ankara şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Ankara mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER


1-ANITKABİR

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır. Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu yerdir. Yapının inşasına 1944 yılında başlanmış olup 1953 yılında bitirilmiştir.

Atatürk’ün vefatının ardından naaşının Ankara’da bulunan bir Etnografya müzesi içerisine bırakılacağı ilan edilmiştir. Daha sonra Anıtkabir’in nereye yapılması ile ilgili komisyon kurulmuştur. Hazırlanan belge doğrultusunda 1939 yılında Rasattepe’ye inşasına karar verilmiştir.

Açıklamaların devamı için: tr.wikipedia.org/wiki/An%C4%B1tkabir


2-ATAKULE

Şehrin simgelerinden birisi olan ve farklı mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Atakule. Ankara’nın Çankaya semtinde bulunmasına rağmen şehrin hemen hemen bir çok noktasından görünmektedir. en büyük özelliği ise 2. olarak Türkiye’nin en uzun döner platformlu kulesidir.


3-HAMAMÖNÜ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunana tarihi bölgelerinden biridir. Hacettepe Mahallesi sınırlarına yakın bölgededir. Bölge içerisinde 19. Y.Y. da yapılmış olan sivil mimarlık örneklerinden tarihi binalar restore edilerek yeniden günümüz tarihine ulaştırılmıştır. Hamamönü ismini Oğuz boylarından birisi olan Karacabey’in yaptırdığı Çifte Hamam’dan almıştır. Karacabey hamamı burada Bulunmaktadır.


4-ANKARA KALESİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinememektedir. 2. Y.Y. başlarında kalenin var olduğu da bilinmektedir. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmış olup, defalarca da tadilat geçirmiştir.


5-EYMİR GÖLÜ

Ankara sınırları içerindeki bulunan en güzel yaşam alanlarından birisidir. İçerisinde kendisine ait fauna ve floraya sahiptir. bir çok bitki çeşidi ve bir çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’nın en gözde olan yerlerden birisi olan bu yer Ankara halkının en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir.6-ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Ankara’nın Ulus ilçesinde bulunan ve Ankara tarihine dair her şeyi bulacağınız en detaylı ve kapsamlı müzelerden bir tanesidir. Hitit ve daha eski çağlardan kalma eserlerin yanında, Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı tarihinden kalan tüm değerli eşyaları burada bulabilirsiniz.


7-ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ

1925 yılında kurulan Ulucanlar Cezaevi 2006 yılına kadar açık kalmıştır. Daha sonra 2011 yılında cezaevinin tüm tadilat işlemleri yapılmış olup Altındağ Belediyesi tarafından müze haline getirilmiştir.


8-ŞEHİT CUMA DAĞ TABİAT TARİHİ MÜZESİ

Türkiye’nin ilk ve tek olan en büyük tabiat tarihi müzesidir. 1968 yılında toplanmış olan eserlerin tamamını korumak amacı ile oluşturulmuş, daha sonra da sergilenmek istenmiştir. Müze içerisinde yapılan ve her eseri incelemeniz için Ankara’da Gezilecek Yerler listemizde yer alıyor.


9- I.TBMM KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

ilk TBMM binası 1915 yılında İttihat ve Terakki Fırkasınca parti binası olarak kullanılmak üzere Enver Paşa’nın emri ile proje başlatılmıştır. Proje yapım işi ise Kolorduda görevli olan askerî mimar Hasip Bey’e verilmiştir. Savaşın devam etmesi sebebi ile malzeme bulmakta sıkıntı yaşanırken diğer yandan da Hasip Bey savaşta şehir düşmüştür.

Aradan geçen zaman ile beraber 23 nisan 1920 yılında ilk TBMM açılmıştır.


10-AQUA VEGA AKVARYUM

Türkiye’nin en farklı akvaryumlarından birisi olan Aqua Vega bir AVM içerisinde yer alıyor. 2012 yılında açılan ve her gün yeni ziyaretçileri ile karşılaşılan bu yer içerisinde 12.000 deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin de AVM içerisinde en uzun akvaryum olma özelliğini de taşımaktadır.


11-HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ

Hava Kuvvetleri Müzesi 1998 yılında hizmete giren ve açılışını ilk kadın pilotumuz Olan Sabiha Gökçen tarafından sağlanmıştır. Türk Hava Kuvvetlerinde hizmet yapmış olan bir çok uçağı burada bulabilirsiniz.


12- II. TBMM MÜZESİ

İlk açılan TBMM’nin Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile yetersiz kalmış olduğundan dolayı 1924 yılında hizmete giren ve 2. TBMM gezilecek yerler listemizde yerini alıyor.


13-MOGAN GÖLÜ(GÖLBAŞI)

Ankara’nın gölbaşı ilçesinde bulunana ve her yıl yoğun bir şekilde misafir alan yerlerden biridir. Hafta sonu tatillerinde şehir hayatından uzaklaşmak isteyen herkesin gitmiş olduğu yerdir. Türkiye’de bulunan 15 özel koruma bölgelerinden birisidir.


14-BOTANİK PARK

Ankara şehir merkezinde bulanan ve en güzel manzaraya sahip olan yerlerden biridir. Düğün fotoğrafları çektirmek isteyen herkesin gittiği bu yer tüm fotoğrafçılara ilham vermektedir.


15-ETNOĞRAFYA MÜZESİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve Cumhuriyet döneminde yapılan en önemli eserlerden birisidir. Müze içerisinde bulundurduğu sayısız eserler arasında Selçuklu döneminden kalma eserler, Anadolu topraklarından alınan önemli bulgular ve kıyafet çeşitleri, Elle dokunulmuş halılar, Osmanlı şerbet kazanları, güğüm leğen, sini, kahve tepsisi, sahanlar, taslar, mum ve bir çok eser daha burada bulunmaktadır.


Türkiye’nin Her Yerinden Ankara Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Ankara’da Gezilecek Yerler