AMASYA’DA GEZİLECEK YERLER

Amasya’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Amasya.

Türkiye’nin Her Yerinden Amasya Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Amasya şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Amasya mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

AMASYA’DA GEZİLECEK YERLER


1-AMASYA KALESİ

Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı ile ilgili net bir bilgiye ulaşılamamış olsa da Pers, Roma, Pontus ve Bizans dönemlerinde defalarca saldırıya uğramıştır. Kalenin duvarları oldukça sağlam şekilde yapılmış olsa da Selçuklu devletinin Amasya fethinde ciddi bir zarar görmüştür.

Kalenin yapımını Kral Pontus tarafından sağlandığı düşünülmektedir.


2-II. BEYAZIT CAMİİ

1458-1486 yılları arasında 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Yapımını üstlenen Amasya Sancak Beyi olan Şehzade Ahmet’tir. Caminin yapımında kullanılan malzemelerden dolayı çok fazla tadilat görmemiştir ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.


3-AMASYA ARKEOJOJİ MÜZESİ

Amasya ilinin ve çevresinin arkeoloji kazılarında çıkan en değerli eşyaların bulunduğu yerlerden biridir. 1925 yılında kurulan müze içerisinde Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinden kalan tüm eserleri görebilirsiniz.


4-KRAL KAYA MEZARLARI

Kral Kaya Mezarları kurucusu Kral I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadarki beş kral için yapılmış mezar bulunmaktadır. Pontus kralına ait olan 5 olan ve anıtsal olarak düşünüldüğü için “U” şeklinde oyuklar oluşturulmuştur. Anadolu topraklarında bulunan ve dünya da nadir mezarlar içerisindedir. Ayrıca “UNESCO“ Dünya Mirası Geçici Listesi” ne kabul edilmektedir.


5-MİNYATÜR AMASYA MÜZESİ

1914 yılında çekilen bir fotoğrafın birebir aynısının yapılması ile yapılan bir maket şehirdir. Müzenin yeri Sultan Beyazıt Külliyesinin imaret binasının içerisinde bulunmaktadır. 2010  yılında hizmete açılmıştır.6-HAZERANLAR KONAĞI

1865 yılında Amasya Defterdarı olan Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılan bir konaktır. Konağın ismi ise Uzun yıllar boyunca burada yaşayan Hazeran Hanım’dan almıştır. Yapı tamamen Osmanlı yapılarının uygunluğuna göre yapılmıştır. En iyi sivil mimari eserlerindendir. Konak haremlik ve selamlık olarak 2 bölümden oluşmaktadır.


7-BORABOY GÖLÜ TABİAT PARKI

Amasya’nın Taşova ilçesinde yer alan ve 2013 yılından itibaren hizmette olan bu yer gezi rehberimize eklenenler arasında. Doğal yaşam alanlarından birisi olan bu yer içesinde yürüyüş, bisiklet, fotoğraf çekimi vb. gibi aktiviteleri yapabileceğiniz en güzel ortamlardan birisi.

                          


8-SABUNCU TIP VE CERRAHİ MÜZESİ

İlhanlı döneminden günümüze kadar gelen en önemli eserlerden birisidir. Diğer eserlerden farkı ise kapı kilit taşına yapılan diz çökmüş bir insan kabartması vardır. Anadolu toprakları içerisinde müzikle tedavi yapılan ilk hastanedir.


9-YALIBOYU EVLERİ

Amasya’nın en güzel ve en görkemli yerlerinden birisi olan ve görüldüğünde de kendisine hayran bırakan Yalıboyu Evleri. Amasya’da gezilecek yerler listemizde yer alıyor.


10-FERHAT VE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ

Türkiye’de ilk ve tek olan Aşıklar Müzesi olma unvanına sahiptir. Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve Romeo-Jüliet’in aşk hikayeleri sahnelemektedir. Müze içerisinde ayrıca Mevlana ve Hacı Bektaş Veli gibi gönül insanlarına da yer verilmiştir.


Türkiye’nin Her Yerinden Amasya Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Amasya’da Gezilecek Yerler