ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

Adana’da Gezilecek Yerler ve en güzel tarihi şehirlerimizden birisi olan Adana.

Türkiye’nin Her Yerinden Adana Otobüs Bileti İçin

Her döneme ev sahipliği yapmış olan güzel ve tarihi şehirlerimizden birisi olan Adana şehrimizde incelemeler yaptık. Nereleri gezebiliriz, önceki dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Adana mutfağında hangi lezzetlerin bizleri beklediğine gelin hep beraber inceleme yapalım.

www.biletara.com

ADANA’DA GEZİLECEK YERLER


1-TAŞ KÖPRÜ

Taş köprü Seyhan Nehri üzerine kurulmuştur. 385 Yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Harun Reşit Paşa ise 766-809 köprüye eklemeler yaparak Adana kalesi ile birleştirmiştir. Daha sonrasında ise Harun Reşit’in oğlu olan 7’inci Abbasi Halifesi Memun tarafından tadilat görmüştür. Adana Valisi Ziya Paşa 1789 yılında yenileme görmüştür. son onarımı ise 1949 yılında yapılmıştır.


2-SABANCI MERKEZ CAMİİ

Sabancı Merkez Camii Adana ilinin Reşat bey semtinde bulunmaktadır. hizmete başlama tarihi ise 1998 yılıdır. Camii kapasitesi tam olarak 28.500 kişiye ibadet imkanı sağlamakta. Balkanların ve Orta doğunun en büyük camilerindendir. Caminin bulunduğu konum itibari ile hem il içerisinden hem de ilçeler tarafından göründüğü için şehrin simgesi haline gelmiştir. Cami projesi ise Necip DİNÇ’tir.


3-MERKEZ PARK

Adana Merkez Park Seyhan Nehrinin her ikisine de kurulmuş olan toplamda ise 33 hektar büyüklüğündeki şehir parkıdır. Güneyde Sabancı Merkez Camii yer alır. Halka açılma tarihi 2004 yılındadır. Türkiye’nin en büyük parklarında arasında 1. sırayı yer alır.4-TARİHİ BÜYÜK SAAT KULESİ

Adana Büyük Saat Kulesi Adana’nın Seyhan ilçesi Ali Münif Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kulenin Yapılmaya başlanma tarihi 1881 yılındadır ve Vali Ziya Paşa tarafından projeye başlanmıştır. 1882 yılında ise Vali Abidin Paşa Tarafından Tamamlatılmıştır. Kule kesme taştan yapılmıştır. Uzunluğu 32 metre olan kule kare prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliğinin 35 metre olduğu söylenir. Osmanlı da bulunan en büyük Saat kulesidir.


5-YUMURTALIK LAGÜNÜ

Yumurtalık Lagünü, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer alır. 2005 yılında Ramsar alanı olarak belirlenen lagün 2008 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Tabiatı Koruma Alanlarından birisidir. Bitki ve canlı türlerinin korunan ortamlarından birisidir. 2 farklı deniz kaplumbağa türü için ev sahipliği yapmaktadır.(Caretta caretta, Chelonia mydas)

Ulaşım AdanaKarataşYumurtalık yolu (70 km) veya AdanaCeyhanYumurtalık yolu (90 km) üzerinden sağlanmaktadır.6-MAVİ SU AQUALAND

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yer alan Tesis Her yaştan insanlar için Adana sıcaklarından uzaklaşmak ve serinlemek için kullanılacak alanlardan birisidir. İçerisinde bulundurduğu can kurtarma ekipleri ile sizlere güven sunuyor. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte vakit geçirmek için oldukça ideal bir sunuyor sizlere.


7-SİNEMA MÜZESİ

Sinema Müzesi Adana’nın Seyhan ilçesinde Kayalıbağ mahallesinde bulunmaktadır. Müze 2011 yılında Eski bir Adana evinde kurulmuştur. Özellikle Adana’ya özgü yönetmenler, oyuncular ve yapımcılar ile ilgili eserler bulunmaktadır.


8-YAĞ CAMİİ

Tarihin getirdiklerinden birisi de bu yapıdır. Daha öncesinde Saint Jacque adına yaptırılmış bir kilisedir. 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından Camiye çevrilmiştir. Caminin oldukça sade bir mimari yapıya sahiptir.


9-ATATÜRK PARKI

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan bir şehir parkıdır. Atatürk Parkı tam olarak şehir merkezinde yer alıyor. Özellikle doğa dokusu ve özel peyzajı sayesinde kişilerin oldukça eğlenceli vakit geçirebileceği yerlerden biridir. Park içerisinde Atatürk büstü, heykeller ve tören alanı bulunmaktadır.


10-ULU CAMİİ

Adana Ulu Cami 16.YY kalma tarihi camilerden birisidir. 1998 yılında yapılan Sabancı Merkez Camii’nin hizmete açılmasına kadar Adana’nın en büyük camii olma özelliğine sahipti. Camii yapımına Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1509’da başlandı. Halil Bey’in ölümü üzerine oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1541 yılında tamamlandı. yapılan caminin mimarisi Selçuklu ve memluk şekillerini taşımaktadır. 1998 depreminde hasar gören camii 1998-2004 yıllarında yeniden onarıldı ve ibadete açıldı.


11-ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Adana’nın Seyhan caddesinde bulunan 19. Y.Y. yapılan geleneksel Adana evlerinden birisidir. 1923 yılında Atatürk ve eşi Adana’ya geldiklerinde burada ağırlanmıştır.

Bina Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin Demirel’in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılıp restorasyonu yapılmış ve 1981 yılında Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmete açılmıştır.


12-BEBEKLİ KİLİSESİ

Yapımının tahmini olarak 1880-1890 yılları arasında olduğu düşünülen ve yapının üzerinde tunçtan Meryem ana heykeli vardır. Yapı İtalyan Katolik kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Kilisenin tepesindeki Meryem Ana’nın 2.5 metrelik tunç heykeli bebeğe benzetildiği için halk arasında Kilisenin ismi “Bebekli Kilise” olarak geçer.


13-ŞAKİR PAŞA KONAĞI

Dönemin valisi olan Şakir Paşa 1882 tarihinde yaptırılmıştır. 2004 yılında yeniden restore edilmiştir


Türkiye’nin Her Yerinden Adana Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com

Adana’da Gezilecek Yerler