Mersin’ de Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Mersin Yemekleri Listeledik

mersin-kerebic

Mersin Yemekleri >> Mersin’de Ne Yenir? Mersin’in Neyi Meşhur?

Mersin’e seyahat planınız mı var? Peki Mersin’ e gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Mersin yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Mersin her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

mersin-kalesi

Mersin’ de Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Mersin Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !


Sizin İçin 10 Lezzetli Mersin Yemeklerini Listeledik.

Tantuni

mersin-tantuni

Tantuni, Mersinin simge lezzetlerinden olup ünü il sınırlarını aşıp ülkemizin hemen hemen her şehrine ulaşmıştır. Ancak tantuni yenilecekse bu vatanı Mersin’de olmalıdır bizden söylemesi. İnce ve küçük küçük doğranan dana etleri sac tavada özel baharatlarla pişirildikten sonra lavaş veya ekmeğin arasına konularak servis ediliyor. Mersin’deyseniz tatmanız gereken ilk lezzetlerden birisini kesinlikle tantuni!

Tarsus Kebabı

Tarsus Kebabı son yıllarda oldukça ünlü olmaya başlamış bir lezzettir. Görüntü itibari ile Adana kebaba oldukça benzer. Ancak lezzet olarak farklı bir tada sahiptir. En belirgin özelliklerinden Tarsus Kebabının içerisinde soğan olmasıdır. Etin ve soğanın eşsiz buluşması ile keyifli bir lezzet sizi bekliyor.

Sıkma

mersin-sıkma

Benzer lezzetler Anadolu’nun bir çok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak Mersin usulü Sıkma, patates ve soğan ile hazırlanan harçla yapılıyor. Hem pratik hem de lezzetli bir atıştırmalık olarak yörede severek ve sıklıkla tüketiliyor.

Biberli Ekmek

Bursa’nın cantığı, Konya’nın Etli Ekmeği ve Mersin’in Biberli Ekmeği. Hepsi birbirinden lezzetli yöresel yemeklerden. Yöresel pizza olarakta bilinen biberli ekmek görüntüsü ile fındık lahmacuna da oldukça benzer. Hamurunun üzerine Mersin usulü biber salçası, baharatlar ve en son susam konularak pişiriliyor. Kokusu iştahınızı kabartacak olan bu lezzetin yanında bir bardak ayranla kesinlikle denemelisiniz.

Karsambaç

mersin-karsambac

Bizce, hepimiz çocukken annemizden gizli gizli yapmışızdır karın üzerine pekmez döküp afiyetle yemeği. Yakalandığımızda annemizin “boğazın şişecek” söylenmeleri eşliğinde yediğimiz karın tadını çıkarırdık. Gelelim Karsambaç‘ a. Yaz kış tüketilen bir lezzet Karsambaç. Bici biciye rakip olarak gösterebileceğimiz bu lezzet kalıp bir buzu tıraşlayarak ve üzerine pekmez dökülerek yapılıyor. Aynı zamanda Akdeniz bölgesinin meyve lezzetleri ile hazırlanan şuruplarla da hazırlanıyor. Eğer kış ayında Mersin’deyseniz taze yağan karla yapılmış versiyonu ile de karşılaşabilirsiniz.

Silifke Yoğurdu

Hem ünlü hem de lezzetli Silifke Yoğurdu. Mersin’de kesinlikle denemeniz gerek. Çünkü yoğurt yörenin dağlarında doğal beslenen keçilerin sütlerinden yapılıyor. Eski usul bir mayalama yöntemine sahip. Bir çiğ tanesi ile mayalanıyor ama günümüzde her yerden gelen talep doğrultusunda fabrika üretimine geçilmiş durumda. Tadı ve kıvamı ile bu eşsiz lezzeti denemelisiniz.

Cezerye

mersin-cezerye

Havuç, zerdeçal, zencefil, tarçın ve antep fıstığının birleşimi ile oluşan Cezerye hem lezzeti ile hem de verdiği enerji ile oldukça sevilen bir lezzet. Biliyor musunuz Adana ve Mersin arasında var olan bir rekabet vardır? Bunun sebebi ise cezerye. Onlar rekabet ededursun siz şehirden ayrılırken kutu kutu cezerye almayı ihmal etmeyin çünkü eş dost gözleri yollarda sizi (cezeryeyi) bekler.

mersin-otobüs-bileti

Batırık

Mersin’in en meşhur yemeklerinden biri olan Batırık, alıştığımız Anadolu yemeklerinden oldukça farklı bir lezzete sahip. Batırığı hem sulu hem de köfte halinde yapabiliyorsunuz. Sulu hali soğuk çorba veya bir mezeye benzetilebilir.

Bulgur, domates, salça, lahana, tahin, susam ve fıstık gibi bir çok malzemeyi içinde barındıran hem doyurucu hem de besleyici enteresan bir tattır. Denemenizde fayda var.

Anamur Muzu

Malatya’nın kayısısı, Bursa’nın kestanesi, Manisa’nın kırkağaç kavunu ve Mersin’in Anamur Muzu. Ünü il sınırları aşmış bu lezzet kalitesi ve tadıyla ülkemizin hemen hemen her marketi veya pazarında yerini almıştır. Ama Mersine gitmişken e birde mevsimi ise tadına bakmadan dönmek olmaz.

Kerebiç

mersin-kerebic

Mersin’ de Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra sıra geldi tatlıya. Kapanışı Kerebiç ile yapmak istiyoruz. Kendisi Mersin‘in tantuniden sonra gelen en meşhur lezzeti. Çünkü eşsiz bir lezzete sahip. Fotoğrafta gördüğünüz beyazlığı kaymak diye düşünüyorsanız hayır, değil. Çöven oyundan elde edilen bu köpük tatlıya enteresan bir tat veriyor. Fıstıklı veya cevizli seçenekleri bulunan bu tatlıyı güzel bir yemeğin ardından meşhur olan bu tatlıyı kesinlikle denemelisiniz.


Türkiye’nin Her Yerinden Mersin Otobüs Bileti İçin

biletara.com