Manisa’ da Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Manisa Yemekleri Listeledik

manisa-kebabi

Manisa Yemekleri >> Manisa’da Ne Yenir? Manisa’nın Neyi Meşhur?

Manisa’ ya seyahat planınız mı var? Peki Manisa’ ya gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Manisa yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Manisa her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

manisa

Manisa’ da Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Manisa Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !


Sizin İçin 10 Lezzetli Manisa Yemeklerini Listeledik.

1. Manisa Kebabı

manisa-kebabi

Manisa Kebabı şehrin en simge lezzetlerinden bir tanesi. Şehri ziyaret edenlerin yemeden dönmediği damakları şenlendiren bir lezzet. Özelikle uzun uzun yoğrulan ve dinlendirilen köfte şişe dizilerek pişiriliyor. Ardından pide ve yoğurtla beraber servis ediliyor. Ancak söylemeden geçmeyelim üzerine gezdirilen kızdırılmış tereyağı ile harika bir lezzet oluyor.

2. Alaşehir Kapaması

Mantı sevenler toplansın. Mantıdan biraz büyük ama lezzeti de büyük bir Manisa lezzetinden bahsedelim size Alaşehir Kapaması. İştah kabartan görüntüsü ile kaşık kaşık yiyeceğiniz bir lezzet. Üzerine hem yoğurt hem de salça eklenip servis ediliyor. Manisa’da bu lezzeti yemeden dönmeyin.

3. Odun Köftesi

Manisa’nın simgeleşmiş bir diğer lezzeti de Odun Köftesi! Ancak bu lezzet daha çok Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılmakta çünkü lezzetin doğuş yeri Salihli. Oldukça hafif bir köfte olan Odun Köftesi sadece biraz tuz ve un eklenerek hazırlanıyor. Meşe odunu ateşinde pişirilen bu lezzet sizi hem kokusuyla hem de tadıyla kendine hayran bırakacak cinsten.

4. Simit Ekmeği

Manisa yöresinden başka bir yörede bu lezzeti tatmanız biraz zor. O yüzden bu Manisa yöresel lezzeti olan simit ekmeğini kesinlikle denemelisiniz. Hem meşakkatli hem de farklı bir yapım aşmasına sahip Simit Ekmeği. Ana malzemesi nohut olan bu ekmekte nohutlar un kıvamına gelmeyecek şekilde dövülüyor. Daha sonra, un, su ve nohuttan hazırlanan hamur 24 saat kadar ılık bir yerde mayalanmaya bırakılıyor. Piştikten sonra etrafa yayılan o koku sizi kendisine çekeceğini söyleyebiliriz.

5. Şehzade Tatlısı

manisa-sehzade-tatlisi

Şehzadeler Şehri yada Şehzadeler Diyarı olarak bilinen Manisa’ya özgü bir tatlı var size bahsetmek istediğimiz. Hem sağlıklı hem de tatlı olan Şehzade Tatlısı şeker kullanılmadan kuru üzüm ile yapılıyor. Dışı da haşhaş ile süsleniyor. Çayınızın yanına eşlik edecek bu tatlıyı kesinlikle denemelisiniz.

6. Kırkağaç Kavunu

Mis kokulu, ünü sadece Manisa’da kalmayıp tüm ülkeye yayılmış Kırkağaç Kavunu Manisa’da yetişen kaliteli ve lezzetli kavun olarak bilinir. Domates ve peynir ile hafif bir atıştırmalık veya içerisine dondurma konulup serinletici bir tatlı olarak istediğiniz her şekilde tüketebilirsiniz. Manisa’ya gitmişken de mevsimindeyseniz yerinde bu lezzeti tatmadan dönmeyin deriz.

7. Mesir Macunu

manisa-mesir-macunu

Zamanında Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Hatun hastalanıyor ve dönemin hekimiz Merkez Efendi şifa için 41 çeşit baharattan hazırladığı Mesir Macunu‘ nu yapıyor. Böylelikle Manisa’nın simgesi haline gelen bu lezzet her yıl festivallerle kutlanıyor. Festival zamanına denk gelirseniz kalabalığa dikkat edin.

manisa-otobus-bileti

8. Sultaniye Üzümü

Dünyaca ünlü bir popüleriteye sahip olan Sultaniye üzümü tatlı ve çekirdeksiz bir yapıya sahip. Daha öncede belirttiğimiz gibi Manisa Sultanların yetiştiği bir şehir olduğu için Sultanlara layık üzüm şeklinde anılıyor. Böylelikle “Sultaniye” olarak isimlendiriliyor.

9. Akhisar Gazozu

manisa-akhisar-gazozu

Akhisar Gazozu ve maden suları oldukça meşhur. Özellikle maden sularının Manisa’dan ülkeye ve tüm dünyaya satışı gerçekleşiyor. Sarıkız ve Kula markaları bu yöreye ait markalar. Akhisar Gazozu ‘nu da bu kadar özel kılan doğal şekerden yapılıyor oluşu. Manisalılar bu gazozdan özellikle çocukluk anısı diye bahsediyorlar.

10. Mantar Tatlısı

manisa-mantar-tatlisi

Manisa’ da Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra sıra geldi tatlıya. Kapanışı Mantar Tatlısı ile yapmak istiyoruz. hamurun içerine konulan mantar ile kızartılıyor. Şerbetle buluşan tatlının üzerine tarçın ve ceviz dökülerek servis ediliyor. Manisa‘ da meşhur olan bu tatlıyı kesinlikle denemelisiniz.


Türkiye’nin Her Yerinden Manisa Otobüs Bileti İçin

biletara.com