Kütahya’ da Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Kütahya Yemekleri Listeledik

kutahya-sutlu-incir-tatlisi

Kütahya Yemekleri >> Kütahya’da Ne Yenir? Kütahya’nın Neyi Meşhur?

Kütahya’ya seyahat planınız mı var? Peki Kütahya’ya gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Kütahya yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Kütahya her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

kutahya

Kütahya’ da Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Kütahya Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !


Sizin İçin 10 Lezzetli Kütahya Yemeklerini Listeledik.

1. Küp Kebabı

kutahya-kup-kebabi

Kütahya yöresel lezzetlerinden olan Küp Kebabı ile yazımıza başlıyoruz. Özellikle et severlerin bu lezzete hayran kalacağını söyleyebiliriz. Ağızda dağılan yumuşacık etleri ile gerçekten damakları şenlendiren bir lezzeti var. Küp Kebabının tadına bakmak istiyorsanız önceden rezervasyon ile yerinizi ayırtmalısınız çünkü bu lezzet ağır ağır pişen bir yemek. Et, domates, biber, sarımsak, tuz ve karabiber koyduktan sonra su ilave ederek küpün içerisinde yaklaşık 3 saat kadar pişirildikten sonra servise hazır hale geliyor.  

2. Sini Mantısı

Görüntüsü bile iştah kabartan Sini Mantısı Kütahya yöresel lezzetlerinin içerisinde yerini almış durumda. Hem mercimekli hem de kıymalı şekilde yapılan sini mantısı servis edilirken üzerine gezdirilen tereyağı ile bambaşka bir lezzet kazanıyor. Kütahya’ya yolunuz düşerse bu lezzetin kesinlikle tadına bakmalısınız.

3. Cimcik

Kütahya’da hamur işi lezzetler sıklıkla sofralarda yerini alıyor. Yöre halkının hem yapmayı hem de yemeği sevdikleri bu lezzetlerden biri de Cimcik. İsmini yapılış aşamasından alan bu lezzet bir tür mantı çeşidi. Üçgen çeklinde bir “cimcik” darbesi ile hazırlanan hamurlar suda haşlanıyor. Piştikten sonra üzerine bol yoğut ve bol tereyağı dökülerek servis ediliyor.

4. Tosunum Böreği

İsmine yakışır Tosunum Böreği hem lezzetli hem de oldukça doyurucu. Basit malzemelerle kolayca yapılan bu böreğin lezzetine şaşıracaksınız. Kıyma, soğan, yeşil mercimekle ve haşhaş ile yapılan Tosunum Böreği çay saatlerinin vazgeçilmez lezzeti. Kütahya’yı gezerken bile yolda size lezzetiyle eşlik edebilir.

5. Kızılcık Tarhanası

kutahya-kizilcik-tarhanasi

Tarihimizde tarhana masallara, hikayelere, Keloğlan’ın Aykızı iyileştirdiği destanlara konu olmuş şifalı bir çorba olduğu anlatılır. Sofralarımızdan eksik olmayan tarhana Kütahya yemekleri arasında da ünlenmiştir. Ancak burada tarhana karşımıza Kızılcık Tarhanası olarak çıkıyor.

Yöre halkının soğuk kış aylarında sıcacık tükettikleri şifa kaynağı Kızılcık Tarhanasını kesinlikle yerinde denemelisiniz. Hem tadı hem de görüntüsü itibari ile sizi kendisine hayran bırakacak bu lezzeti yöresel ürünler satan yerlerden tedarik edip evinizde de pişirebilirsiniz.

6. Haşhaşlı Gözleme

Sıcacık demli bir çayın yanında ne mi iyi gider? Kütahya’daysanız bunun cevabı sıcacık Haşhaşlı Gözleme! Haşhaş Kütahya mutfağında sıklıkla ve severek kullanılan bir malzeme. Tosunum böreğine de oldukça yakışıyor. Ancak konu gözleme olduğunda Kütahya’da yiyeceğiniz haşhaşlı gözlemenin tadı damağınızda kalacak cinsten.

7. Sıkıcık Çorbası

Kütahya yöresel yemeklerinden bahsederken yöresel çorbasından bahsetmeden de geçmek istemedik. Kütahya meşhur Sıkıcık Çorbası‘ndan bahsedeceğiz size. Çorba diyoruz ama Sıkıcık Çorbası ana yemek kadar hem lezzetli hem de doyurucu. Çünkü içerisinde un, bulgur, tarhana, et suyu ve salça var. Servis edilirken üzerine dökülen yoğurt ve tereyağı ile efsane bir lezzete dönüşüyor.

kutahya-otobus-bileti

8. Şibitli Tavuk Tiridi

Özel günler, özel misafirler ve davetlerde aranan bir yemek olan Şibitli Tavuk Tiridi Kütahya’nın en sevilen yöresel lezzetlerinden. Tavuk suyu ile ıslanan yufka hamurlarının üzerine didiklenen tavuk eti parçaları ile hazırlanıyor yemek. son olarak üzerine sarımsaklı yoğurt eklenerek servis ediliyor.

9. Dolamber Böreği

kutahya-dolamber-boregi

Kütahya’da hamur işi lezzetlerinin sıklıkla tüketildiğini söylemiş miydik? evet bence söylemiştik. Kandaki kolesterol ve şeker değerlerini yükseltecek Kütahya yöresel lezzetlerinden bir tanesi de Dolamber Böreği. Hem az malzemeli hem de pratik yapımı ile oldukça sık yapılan bir börek. Genellikle patatesli yapılan dolamber böreğini Kütahya’da börekçilerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

10. Sütlü İncir Tatlısı

kutahya-sutlu-incir-tatlisi

Kütahya’ da Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra sıra geldi tatlıya. Kapanışı Sütlü İncir Tatlısı ile yapmak istiyoruz. Tam bir yaz tatlısı olan Sütlü İncir Tatlısı süt ve incirin buluşması ile efsane hafif bir tatlı. Kütahya‘ da meşhur olan bu tatlıyı kesinlikle denemelisiniz.


Türkiye’nin Her Yerinden Kütahya Otobüs Bileti İçin

biletara.com