Kırşehir’ de Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Kırşehir Yemekleri Listeledik

kirsehir-koftesi-min

Kırşehir Yemekleri >> Kırşehir’de Ne Yenir? Kırşehir’in Neyi Meşhur?

Kırşehir’e seyahat planınız mı var? Peki Kırşehir’e gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Kırşehir yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Kırşehir her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

kirsehir

Kırşehir’de Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Kırşehir Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !


Sizin İçin 10 Lezzetli Kırklareli Yemekleri Listeledik.

1. Kırşehir Köftesi

kirsehir-koftesi

Hemen hemen her ilimizin ya ilinin yada belirli bir ilçesinin adıyla meşhur bir köftesi vardır. (bknz: İnegöl Köfte) Kırşehir’in de tabi ki kendine has bir köftesi var, Kırşehir Köftesi ! Ancak yörede bu köfte Besmeç olarakta biliniyor. Yağsız kıyma, et suyu, bulgur ve yumurta ile hazırlanan köfte yağda değil fırında veya sobada pişiriliyor. Ayran, turşu ve domates ile servis ediliyor.

2. Çullama

Kırşehir lezzetlerinden Çullama, tavuk eti veya kırmızı et ile yapılabiliyor. Ama genellikle yöre halkı bu yemeği tavuk etli olarak tüketmeyi seviyor. Suda haşlanan etler bir kapta küçük parçalara ayrılıyor. Etin suyuna un, tuz ve baharatlar ilave edilerek bulamaç haline getiriliyor. Muhallebi kıvamına gelene kadar parçalanan etler üzerine eklenilerek pişiriliyor ve Çullama servise hazır hale geliyor. Ama asıl lezzetini üzerine gezdirilen kızartılmış tereyağından alıyor.

3. Tandırda Çömlek Paça

Bir yemeğin tandırda pişip lezzetli olmaması mümkün mü? Tabi ki de hayır! Çünkü yemek kendi iç lezzetine ve suyuna hapsolarak pişiyor. Kuzunun paça ve kafa kısmından yapılan bu lezzetli yemeği tatmakta tereddüt edebilirsiniz ancak kesinlikle bir kere tadına baktığınızda fikrinizin değişeceğine eminiz.

4. Madıkmak

Madımak, Kırşehir’de severek ve sıklıkla tüketilen yemeklerinden bir tanesi. Esnaf lokantalarında kolaylıkla bulabileceğiniz bu lezzet ıspanak yemeğine oldukça benzer şekilde pişiriliyor. Yörede yetişen Madımak bitkisi sağlıklı ve adeta şifa deposu, bu yöresel lezzeti Kırşehir’de kesinlikle denemelisiniz.

5. Et Yahnisi

kirsehir-et-yahnisi

Kırşehir’in yöresel yemeklerinin içerisinde sizin de fark edeceğiniz üzere et yemekleri sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak bunların en lezzetli ve en meşhur olanından bir tanesi Kırşehir Et Yahnisi. Kuşbaşı şeklinde doğranan etler soğan, biber ve domates ile kavruluyor. Pişen etler pilav ile servis edilir.

6. Lepe (Sütlü Pilav)

Pilav, Anadolu’da ve ülkemizin birçok yöresinde farklı şekilde yapılan lezzetli yemeklerimizden bir tanesi. Ancak Kırşehir’e özgü bu lezzet damak çatlatan cinsten. Çünkü bu pilav sütle yapılıyor. Üzerine pul biber ile servis ediliyor.

7. Pancar Çırpması

Hem yapımı kolay hem de sağlıklı bir lezzet olan Pancar Çırpası yaz ve kış aylarında severek tüketilen bir meze. Pancarlar rendelenir. Üzerine isteğe göre yeşil mercimekte eklenir. Zeytinyağında kavrulan tüm malzemeler üzerine eklenen salça ve baharat sonrası servise hazır hale geliyor.

kirsehir-otobus-bileti

8. Çirleme

Osmanlı mutfağında meyveli et yemekleri oldukça karşılaştığımız bir durum. Belirli bir kesim bu lezzetten hoşlanmasa da meyvenin yemeğe kattığı lezzet su götüremez bir gerçek. Hem lezzet hem de şifa deposu olan bu yemeklerden biride Çirleme. Çünkü kuşbaşı et, nohut, çir (kuru kayısı) ve kuru üzümle pişirilerek hazırlanıyor.

9. Ayva Dolması

Hem et ve hem de bir arada olduğu Kırşehir lezzetlerinden Ayva Dolmasından bahsedeceğiz size. Bu lezzete kesinlikle hayran kalacaksınız. Çünkü ayvanın mayhoş yapısı yemeğe lezzetini veriyor. Meşakkatli ama bir o kadar lezzetli olan bu yemeği Kırşehir’de kesinlikle denemelisiniz.

10. Aside Tatlısı

kirsehir-aside-tatlisi

Kırşehir’de Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra sıra geldi tatlıya. Kapanışı Aside Tatlısı ile yapmak istiyoruz. Pekmez, un ve yağ ile hazırlana bu kolay tatlıyı Kırşehir‘ de kesinlikle denemelisiniz.


Türkiye’nin Her Yerinden Kırşehir Otobüs Bileti

biletara.com