Kırklareli’ de Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Kırklareli Yemekleri Listeledik

kirklareli-papara

Kırklareli Yemekleri >> Kırklareli’ de Ne Yenir? Kırklareli’nin Neyi Meşhur?

Kırklareli ‘ye seyahat planınız mı var? Peki Kırklareli ‘ye gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Kırklareli yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Kırklareli her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

Kırklareli ‘de Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Kırıkkale Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !


Sizin İçin 10 Lezzetli Kırşehir Yemekleri Listeledik.

1. Papara

kirklareli-papara

Papara, Kırklareli’nin yöresel yemeklerinden ilki. Çorba veya yemek olarakta tüketilebiliyor. Ana malzemeleri bayat ekmek, tereyağı ve su. Ancak papara son dönemlerde et suyu ile pişirilerek lezzetine lezzet katılıyor. İsteğe göre içerisine tavuk eti veya lor peyniri de eklenerek servis ediliyor.

2. Labada Borani

Labada, Kırklareli yöresinde yetişen bir yeşillik türü. Kırıkkale yöresinde severek tüketilen Labada bitkisi birçok farklı çeşitte tüketiliyor. Ancak en lezzetlisi ve en ferahlatıcı hali Labada Borani hali. Çünkü bu eşsiz lezzet yoğurtla buluşunca tadına doyulmaz şahane, sağlıklı bir yemeğe dönüşüyor. Kırklareli yöresinde yetişen bu lezzeti yerinde tatmanızı kesinlikle öneririz.

3. Kırklareli Köftesi

Hemen hemen her ilimizin ya ilinin yada belirli bir ilçesinin adıyla meşhur bir köftesi vardır. (bknz: İnegöl Köfte) Kırklareli’nin de tabi ki kendine has bir köftesi var, Kırklareli Köftesi ! Uzun ve zahmetli bir yapımı olan ama bu uğraşa değer bir lezzete sahip olan Kırklareli Köftesi’ ni yerinde kesinlikle denemelisiniz.

4. Kuzu Kapama

Kırklareli en meşhur yemeklerinden olan Kuzu Kapama, yöre halkı tarafından severek tüketilen bir lezzet. Çünkü kuzu kapama için malzemelerin en kalitelisi ve en doğalık Kırklareli’nde. Lokum gibi kuzu etlerinin pirinçle ve soğanla buluşmasının ardından üzerine nane gezdirilerek servis ediliyor.

5. Tavuklu Kalle

kirklareli-tavuklu-kalle

Tavuklu Kalle. İsmi farklı ama lezzeti şahane yemek. Her damak tadına hitap etmeyen bir yemek türü. Çünkü bu lezzet lahana turşusu, turşu suyu, pirinç veya bulgur kullanılarak yapılıyor. Üzerine de tavuk göğsü parçaları eklenerek eşsiz bir lezzete dönüşüyor. Kırklareli’ne gittiğinizde kesinlikle tadına bakmanız gereken bir lezzet.

6. Sini Mantısı

Anadolu’nun birçok yöresinde mantı yemeği karşımıza çıkmaktadır. Kırklareli’nde bizi Sini Mantısı karşılıyor. Ancak bildiğimiz diğer mantılara göre hem şekil hem de pişirilme olarak farklılık gösteriyor. Ortasına kıyma harcı konularak diniye dizilen mantılar önce fırınlanıyor. Ardından sıcak yağlı su hazırlanıp tekrar fırında pişiriliyor. Yanında sade veya sarımsaklı yoğurtla servis ediliyor.

7. Soğan Pidesi

Soğan Pidesi” dediğimizde yüzünüzü ekşittiğinizi görür gibiyiz. Ama bu lezzeti denemeden kesinlikle ön yargılı yaklaşmayın deriz. Çünkü Kırklareli’ne özgü damak çatlatan bir lezzetten bahsedeceğiz size. Bir göçmen yemeği olan bu pide el açması yufkalar ile hazırlanıyor. Arasına soğan, domates ve çeşitli baharatlar ile hazırlanan iç harcı eklenerek fırında pişiriliyor. Kırıkkale’ye ziyaretinizde kesinlikle denemenizi önerdiğimiz bir lezzet.

kirklareli-otobus-bileti

8. Manca

Manca, ana yemeklerin yanına eşlik eden Rumeli kökenli bir meze lezzetidir. Kırklareli’nde severek tüketilen bu lezzet patlıcan, kırmızı biber, yeşil biber, zeytinyağı ve üzüm sirkesi ile hazırlanıyor.

9. Papaz Yahnisi

Kırklareli’nin en meşhur yemeklerinden Papaz Yahnisi ‘nde sıra. Hem soğan yahnisi hem de papaz yahnisi olarak bilinen bu lezzetin bir isim hikayesi var. Anlatılanlara göre  Rum, Bulgar ve Yahudi azınlıklar Türk yöresinde beraber yaşadıkları dönemde bir din görevlisi Papaz, hasta olan Türk komşusuna soğan ve etten hazırladığı bu yemeği ikram etmiş ve bu yemeği yiyen komşusu iyileşmiş. Bunun üzerine yemeğin ismi Papaz Yahnisi olarak bilinmiş.

10. Kaymaçina

kirklareli-kaymacina

Kırklareli’ nde Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra sıra geldi tatlıya. Kapanışı Kaymaçina ile yapmak istiyoruz. Hafif ve bir o kadarda lezzetli olan bu tatlı yine bir Göçmen tatlısı. Süt, yumurta ve şeker ile hazırlana bu kolay tatlıyı Kırklareli‘ nde kesinlikle denemelisiniz.


Türkiye’nin Her Yerinden Kırklareli Otobüs Bileti

biletara.com