Kilis’te Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Kilis Yemekleri Listeledik

kilis-kahke

Kilis Yemekleri >> Kilis’te Ne Yenir? Kilis’in Neyi Meşhur?

Kilis’e seyahat planınız mı var? Peki Kilis’e gitme sebebiniz tarihi yerler görmek mi, yoksa Kilis yemeklerinin tadına bakmak mı? Bize sorarsanız Kilis her iki seyahat sebebi içinde beklentiyi karşılayan bir ilimiz.

Kilis’te Gezilecek Yerler için blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak bugünkü konumuz lezzetli Kilis Meşhur Yemekleri !

Haydi Başlayalım !

Kilis Otobüs Bileti İçin Tıklayın


1. Mıkla

Mıkla, Anadolu’nun bir çok yöresinde karşımıza çıkan lezzetlerden birisi. Çoğıumuz onu Çılbır oalrak bilebilir ancak Kilis’te bu lezzetin adı Mıkla.

Hem doyurucu hem de lezzetine doyum olmayan sarımsaklı yoğurtla hazırlanan mıkla hem ara öğün hem de ana yemek olarak yenebilecek, hafif ve lezzetli bir yemek.


2- Fırın Yapması

Simid ve yağsız etin buluşması ile yapılıyor Fırın Yapması. İnce kısırlık bulgura Kilis’te Simid diyorlar. Kilis yöresel lezzetlerin içerisinde yer olan Fırın yapmasını kesinlikle şehirden ayrılmadan tatmalısınız. Kıyma ve simid köfte haline getirilerek odun ateşinde taş fırında pişiriliyor.


3- Kerebiç

Kilis meşhur lezzetlerinden bir tanesi de Kerebiçtir. Hem tadı, hem adı hem de şekli itibari ile oldukça özel ve sevilen bir tatlıdır. İçi dolgulu olan Kerebiç yörede beş çayının vazgeçilmesi haline gelmiştir.

Özellikle ramazan aylarında sıklıkla yapılıyor. Tarçın, ceviz içi ve fıstık ile içi doldurulan tatlı yörede imece usulü hep beraber yapılıyor. Nefis bir tadı olan bu ev yapımı lezzeti kesinlikle denemelisiniz.


4- Kahke

Hamurunda yumurta olmadığı için uzun süre dayanan bir lezzet Kahke. Bu sebeptendir ki yapılınca tepsi tepsi yapılır ve uzun süre tüketilir. Çay saatlerinin vazgeçilmezi Kilis’in tuzlu kurabiyesidir.

Kahkeyi bu kadar özel yapan lezzet anasondur. Yapılırken unun içerisine çörek otu ve anason eklenir. Eşsiz bir lezzet olarak yörede severek tüketilir. Alışılmadık bu lezzeti deneyince sizde çok seveceksiniz.


5- Kübbülmüşviyye

İçli köfteyi sevenler buraya toplansın. İçki köfteye benzeyen ama bir o kadar da kendine has bir lezzet olan Kübbülmüşviyye Kilis’e özel pek fazla bilinmeyen yöresel lezzetlerden.

Köftelik bulgur ve kıyma ile yapılan köfteye, tarçından cevize pek çok farklı lezzet eklenerek ortaya çıkıyor. Koyunun iç yağı ile tatlandırılan köfte içli köfteye oldukça benziyor ama içli köfteye göre dah kuru bir yapıya sahip. Lokantalarda bulabileceğiniz bu lezzeti kesinlikle denemelisiniz.6- Kilis Tava

Kilis Tava, bölgede severek ve sıklıkla tüketilen et yemeklerinden bir tanesi. Şekli ve taı itibari ile Hatay Kağıt Kebabına oldukça benziyor. Ancak birkaç noktada farklılık gösteriyor.

Küçükbaş hayvanın etinden yapılan Kilis tavada patlıcan, patates ve sivri biberlerinde yeri oldukça büyük. Hem et hem de sebze bakımından zengin olan bu yemeği Kilisli ustaların maharetli ellerinden kesinlikle denemelisiniz.7- Silkme

Kilis yöresel yemeklerinde sırada sebze yemeği silkme var. Kilis sofralarından yaz kış eksik olmayan eşsiz bir lezzet Silkme. Patlıcan, soğan ve domates ile yapılan yemeğe, isteğe göre çeşitli sebzeler de eklenebiliyor. İnce kesilen patlıcanlar, kavrulan soğan ve domatesle birleştiğinde kendi suyunu verdiğinden, kendi suyu ile pişen bu yemek nefis bir tat oluşturuyor. Sadece sallanarak karıştırıldığı için silkme adını alan yemek, genellikle üzerine yoğurt dökülerek servis ediliyor.


8-  Haytalya

Hemen hemen herkes bici biciyi bir kere tatmıştır yada ismini duymuştur diye tahmin ediyoruz. Bici bici lezzetine oldukça bezeyen bir yapısı var Haytalya tatlısının. Soğuk kış günlerinde serinletici etkiye sahip olan Kilis tatlısını bir sokak lezzeti olarak nitelendirebiliriz.

Nişastadan elde edilen hamurun küp küp kesilmesi ve üzerine isteğe göre gül suyu veya konsantre meyve suyu dökülmesi ile hazırlanıyor. Üzerine yine isteye göre fıstık yada fındık eklenerek servis ekleniyor. Serinlik etkisini arttırmak için içerisine buz parçaları da ekleyebilirsiniz.9-  Şıllık Tatlısı

İsmi hala tartışmalara konu olan enteresan isimli efsane lezzetten bahsetmek isteriz size, Şıllık Tatlısı. Basit ama bir o kadar lezzeti olan bir tatlı yapımı oldukça kolay olduğu için insanların vazgeçemediği bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor Kilis’te.

Krep veya akıtma olarak bildiğimiz hamurların arasına ceviz konulup üzerine şerbet dökülerek tatlandırıldıktan sonra fıstıkla süslenerek servis ediyorlar. Kilis’e yolunuz düştüğünde kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet.


10- Cennet Çamuru

Kilis’te Ne Yenir?” diye soruyorsanız sanırım cevaplandırdık. O kadar güzel yemeklerden sonra kapanışta sizi Cennet Çamuru ile uğurlamak istiyoruz.

Bir tek bu lezzeti yemek için bile Kilis’e gidilebilir. Adının hakkını sonuna kadar veren eşsiz lezzet Cennet çamurunu yerinde, Kilis’te denemeniz gerekiyor. Bol tereyağında pişen tel kadayıf ve dövülmüş Antep fıstığıyla yapıyorlar. Hamur kıvamını alan tatlı, üzerine şerbet dökülerek bol fıstık dökülerek servis ediyorlar. Yanında olmazda olmaz kaymak veya dondurmayı unutmamak gerekir.


Türkiye’nin Her Yerinden Kilis Otobüs Bileti İçin

www.biletara.com