Seyahat İçin PCR Testi

seyahat için pcr testi

Bilim kurulunun son yaptığı toplantıda aşı olmayanlara PCR testi şartı geldi! Peki PCR testi nedir? Sonuçları ne zaman açıklanır? Test fiyatları nedir? Seyahat için test olmak şart mı? Test zorunluluğu ne zaman başlayacak? Soruların cevapları yazımızda.

PCR Testi Nedir?

Biyolojik ve tıbbi araştırmalarda kullanılan PCR testi, koronavirüsün hayatımıza girmesi ile sıklıkla duyduğumuz bir terim haline geldi. Özetle virüs taraması olarak yapılan bu test var olan virüsün hangi virüs olduğunu yani virüsün kimliğini anlamamızda oldukça önemli. Çünkü test, virüse ait RNA’yı göstermektedir.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?

İki farklı test bulunmakta. Gerçek zamanlı PCR testi yani real time PCR testi ve hepimizin bildiği PCR testi. Gerçek zamanlı olan test 3-5 saat arasında sonuç verirken, hızlı yapılan test 15 dk ile 1,5 saat arasında sonuç veriyor.

PCR Testi Ücretli Mi?

Normal şartlarda PCR testi ücretli bir test. Fiyat aralığı hem kullanılan işlem hem de yaptırılan hastaneye göre farklılık gösteriyor.

Ancak iki doz aşısını olmayan ve test olması gereken kişilerin testleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz şekilde hizmet alabilecekler şeklinde oldu.

pcr-testi-biletara

Seyahat İçin PCR Testi Şart Mı?

Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuklarında test zorunlu mu sorusu en çok sorulan sorular arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ise şu şekilde, “Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.”

Bu açıklama üzerine İçişleri Bakanlığı’nın yayınlanacağı genelge doğrultusunda zorunluluk şartları hakkında bilgi sahibi olmaya başlayacağız.

Test Süresi Nedir?

Uçak, şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi toplu olarak bulunan yerlerde test zorunlu tutulacak. Azami 48 saat önce yapılmış PCR testleri kullanılabilecek.

PCR Testi Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?

İçişleri Bakanlığı 81 ile ‘Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu‘ konulu genelge gönderdi. Bu genelgeye istinaden zorunluluk 6 Eylül 2021 tarihi itibari ile faaliyete geçmiş olacak.

Aradığın Bilet Burada!

www.biletara.com