Otobüs Kartına Hes Kodu Nasıl Yüklenir?


Otobüs Kartına Hes Kodu Nasıl Yüklenir? Otobüs Kartına Hes Kodu Nasıl Tanımlanır? Otobüs Kartına Hes Kodu Eşleştirme.


İçinde bulunduğumuz Covid-19 (Koronavirüs) döneminde bir süredir seyahatler ile ilgili farklı yasaklar ve uygulamalar gerçekleştirildi. Yeni vaka sayıları ve ölüm sayılarındaki değişiklikler sonucu ülkemizde farklı önlemler alındı.

Öncelikle “Hes Kodu Nasıl Alınır?” sorusuyla hayatımıza giren Hes Kodunu öğrendik. AVM’ler başta olmak üzere kamu binaları ve kafeler gibi bir çok binaya girişte HES Kodu zorunlu kılındı. Şehirler arası seyahatlerde de HES Kodu olmadan seyahat edemeyeceğimizi öğrendik. Şimdilerde ise özellikle büyükşehirlerde HES Kodu olmadan şehir içi ulaşım araçlarını kullanamayacağımız konuşuluyor.

Şimdiki gündem sorumuz ise “Otobüs Kartına HES Kodu Nasıl Tanımlanır?” şeklinde. Otobüs kartına HES kodu nasıl alınır? sorusunun yanıtı toplu taşıma kullanan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şehir içi otobüs, vapur, metrobüs, tramvay ve metro kullanımı için de HES kodu zorunluluğu getirildi. 


Otobüs Kartına Hes Kodu Nasıl Yüklenir?

  • İlk olrak bir Hes kodunuzun olması gerekiyor. Henüz bir HEs Kodunuz yoksa HES Kodu Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz?
  • HES Kodunuzu aldıktan sonra bulunduğunuz şehrin ulaşım sitesine giderek Online İşlemler seçeneğine tıklayıp bireysel kullanıcı için olanları seçmelisiniz.
  • Girdiğiniz kısımda size bir kayıt ekranı açılacak. Eğer kullanıcınız varsa kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz eğer kayıtlı değilseniz hemen bir kayıt oluşturmalısınız. SMS doğrulaması ile kaydınız onaylanmış olacaktır.
  • Bir sonraki aşamada karşınıza gelen ekranda otobüs kartınızın üzerindeki numaraları girerek otobüs kartınızı sisteme kaydedin. Böylece T.C kimlik kartınız ile otobüs kartınız eşleşmiş olacak.
  • Tüm bu işlemlerden sonra otobüs kartınıza HES Kodunuz otomatik olarak tanımlanmış olacak.
otobus-bileti

Sağlık Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan entegrasyonların hazır hale getirilmesinden hemen sonra, belediyelerin ulaşım sistemleri gerekli entegrasyonu sağlayacak. Böylece şehir içi toplu taşıma seyahatlerinde HES kodu kullanılmaya başlanacak.